JNA bili smo vojnici
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA

5 posters

Ići dole

IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA Empty IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA

Počalji od arcibald01 Pet 26 Maj - 11:03

Takrat ko se rodimo dobimo rojstni list, ki ga seveda prejmejo starši. Ko odrastemo in če smo vojaki in če smo rojeni v napačnem času in je vojna nas pošljejo branit domovino. In če, kar se zgodi velikokrat,  pademo, umremo, žene, starši ali kdo drug, dobi sporočilo, da smo mrtvi.  Podatke o tem kateri vojak je padel pa se pridobijo s identifikacijske ploščice, ki jo vojak nosi okrog vratu.

Na  slikah spodaj je dobro ohranjena, nikoli nošena, identifikacijska ploščica vojaka JLA. Gre za, verjetno jekleno pločevino, ki je v obliki »škatlice« v kateri je povoščen papir s podatki o vojaku. Ploščica je iz moje zbirke.

Identične ploščice je uporabljala tudi AO samo, da so bile narejene iz medenine, listek s podatki je bil v nemščini.

In tu sta sliki
arcibald01
arcibald01
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 674
Član od: : 01.05.2023

SveJug likes this post

Nazad na vrh Ići dole

IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA Empty Re: IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA

Počalji od arcibald01 Pet 26 Maj - 11:04

IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA DSC04079-544x480
arcibald01
arcibald01
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 674
Član od: : 01.05.2023

SveJug likes this post

Nazad na vrh Ići dole

IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA Empty Re: IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA

Počalji od arcibald01 Pet 26 Maj - 11:05

IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA DSC04084-640x480
arcibald01
arcibald01
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 674
Član od: : 01.05.2023

SveJug and poručnik ness like this post

Nazad na vrh Ići dole

IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA Empty Re: IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA

Počalji od SveJug Pet 26 Maj - 13:20

I ovde pisem, meni je ovo skroz nepoznato. Neznam kada se to uvelo, od kada postoji. Kao cata kap kasarne, duzio sam magacin u kome je bilo svega i svacega. Preturali smo dosta stvari ali ovo nisam nigde zapazio.
SveJug
SveJug
Poručnik
Poručnik
BOF
Bedž Osnivača Foruma
BZF150
Bedž zasluga za forum 150

Broj postova : 2006
Član od: : 29.04.2023

Goran9030 likes this post

Nazad na vrh Ići dole

IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA Empty Re: IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA

Počalji od poručnik ness Pet 26 Maj - 13:42

Mnogi to nisu vidjeli, jer nije bilo potrebe.
Ako želiš, mogu ti dati jednu...
poručnik ness
poručnik ness
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 552
Član od: : 29.04.2023
Godine: : 62
Lokacija : Montenergro

https://www.youtube.com/channel/UCVvQJO0KV85gozv8HTOyLEQ

SveJug likes this post

Nazad na vrh Ići dole

IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA Empty Re: IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA

Počalji od SveJug Pet 26 Maj - 13:54

poručnik ness ::Mnogi to nisu vidjeli, jer nije bilo potrebe.
Ako želiš, mogu ti dati jednu...

Jeli to vazda postojalo? I da mi licno urucis. cheers
SveJug
SveJug
Poručnik
Poručnik
BOF
Bedž Osnivača Foruma
BZF150
Bedž zasluga za forum 150

Broj postova : 2006
Član od: : 29.04.2023

Nazad na vrh Ići dole

IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA Empty Re: IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA

Počalji od arcibald01 Pet 26 Maj - 14:13

SveJug ::I ovde pisem, meni je ovo skroz nepoznato. Neznam kada se to uvelo, od kada postoji. Kao cata kap kasarne, duzio sam magacin u kome je bilo svega i svacega. Preturali smo dosta stvari ali ovo nisam nigde zapazio.


Kot je napisal poročnik, ploščice so bile, na srečo pa jih ni bilo potrebno deliti vojski. Kot mi je znano pa so te ploščice uvedli kar kmalu po koncu 2 vojne. So pa identične ploščicam, ki jih je uporabljala KuK vojska. Saj imam nekje kakšno, če jo najdem jo poslikam. Kje so bile v skladišču pa ne bi vedel, verjetno kje v trezorju v komandi, verjetno vsaj korpusa. Se bom malo pozanimal.

Se pa mi zdi prav, da prikažem nekatere stvari iz časa JLA, ki niso tako splošno znane.
arcibald01
arcibald01
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 674
Član od: : 01.05.2023

SveJug likes this post

Nazad na vrh Ići dole

IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA Empty Re: IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA

Počalji od arcibald01 Pet 26 Maj - 14:47

VADBENI METKI Z LESENO KONICO ZA PUŠKO M – 48

Bom kar na tem mestu nadaljeval. Gre za vadbene metke (manevrske) za puško, ki so verjetno vsi poznate, te metke mamo manj.

Puška M-48, bolj znana kot »Mauzerka« je bila v oborožitvi JLA še vse do sredine 80 tih let. Pri usposabljanju za streljanje z navedeno puško je vojska uporabljala tri vrste nabojev: borbeni, to je tisti naboj z jekleno ali kakšno drugačno konico in je bil namenjen  neposrednemu boju ali streljanju v tarčo, drugi je bil šolski, ki je bil podoben bojnemu naboju, vendar ni bil napolnjen s smodnikom temveč s rdečo maso. Naboj je bil na več mestih prevrtan tako da je bila vidna rdeča masa v naboju. Ti naboji so bili namenjeni učenju pri polnjenju puške.

Tretji pa so bili vadbeni. Naboji so bili podobni bojnim nabojem, napolnjeni so bili s smodnikom. Do konca 60 tih let so imeli leseno konico. Ti naboji so bili nevarni saj je ob sprožitvi puške leseno konico razneslo in lesene delce odneslo iz cevi. Leseni drobci so bili nevarni vse do razdalje 5 metrov. potem so naboje z leseno konico opustili, zamenjali so jih naboji, ki so imeli namesto lesene konice ustje naboja stisnjeno. Ti naboji niso bili nevarni, razen če si roko dal na ustje cevi.

Na sliki je vadbeni naboj za puško M – 48 z leseno konico. Danes je tovrstne naboje zelo težko dobiti posebej še v originalni škatlici.
arcibald01
arcibald01
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 674
Član od: : 01.05.2023

SveJug likes this post

Nazad na vrh Ići dole

IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA Empty Re: IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA

Počalji od arcibald01 Pet 26 Maj - 14:47

IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA DSC03249-1-536x480
arcibald01
arcibald01
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 674
Član od: : 01.05.2023

SveJug and poručnik ness like this post

Nazad na vrh Ići dole

IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA Empty Re: IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA

Počalji od arcibald01 Pet 26 Maj - 14:48

IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA DSC03251-1-411x480
arcibald01
arcibald01
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 674
Član od: : 01.05.2023

Doktor Živago and SveJug like this post

Nazad na vrh Ići dole

IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA Empty Re: IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA

Počalji od arcibald01 Pet 26 Maj - 14:49

IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA DSC03255-640x436
arcibald01
arcibald01
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 674
Član od: : 01.05.2023

Doktor Živago and SveJug like this post

Nazad na vrh Ići dole

IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA Empty Re: IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA

Počalji od arcibald01 Pet 26 Maj - 14:56

Tu pa je bojevi metek za M-48. veste, všeč so mi stare stvari, razen: mojo ženo bi zamenjal za dve mlajši. V skrajnem primeru bi za silo šla zamenjava tudi za eno samo.

IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA IMG-6680-477x480
arcibald01
arcibald01
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 674
Član od: : 01.05.2023

Goran9030, Doktor Živago and SveJug like this post

Nazad na vrh Ići dole

IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA Empty Re: IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA

Počalji od Goran9030 Pet 26 Maj - 16:21

arcibald01 ::IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA DSC04084-640x480

Ovo definitivno nisam ni vidio, ni dužio, ni znao da postoji.
O pločicama smo pričali samo u kontekstu onih iz američkih filmova.
Goran9030
Goran9030
Administrators
Administrators
BOF
Bedž Osnivača Foruma
BZF150
Bedž zasluga za forum 150

Broj postova : 2373
Član od: : 29.04.2023
Godine: : 58
Lokacija : U srcu Slavonije

https://sked.com.hr/shop/

Doktor Živago and SveJug like this post

Nazad na vrh Ići dole

IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA Empty Re: IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA

Počalji od Goran9030 Pet 26 Maj - 16:30

arcibald01 ::Tu pa je bojevi metek za M-48. veste, všeč so mi stare stvari, razen: mojo ženo bi zamenjal za dve mlajši. V skrajnem primeru bi za silo šla zamenjava tudi za eno samo.

IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA IMG-6680-477x480

Ne znam kako kod vas, ali Doktor bi mogao potvrditi da ovakvi artikli kod nas nisu dozvoljeni. Izuzetak je ako imaš dozvolu za pušku M-48 (to se može dobiti u policiji) i uz evidenciju svake patrone.

A što se tiče municije za M-48, ako se ne varam postojala je još jedna patrona koja se koristila za ispaljivanje tromblonske mine.
Ta patrona je bila slična manevarskoj municiji, ali je imala malo više barutnog punjenja.
Goran9030
Goran9030
Administrators
Administrators
BOF
Bedž Osnivača Foruma
BZF150
Bedž zasluga za forum 150

Broj postova : 2373
Član od: : 29.04.2023
Godine: : 58
Lokacija : U srcu Slavonije

https://sked.com.hr/shop/

Nazad na vrh Ići dole

IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA Empty Re: IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA

Počalji od arcibald01 Pet 26 Maj - 17:46

TROBMLON M-60 ZA PUŠKO M-48

Tu je nekaj slik tromblonskega nastavka za puško, za vse, ki tega ne poznate tako dobro.

IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA IMG-6683-477x480
arcibald01
arcibald01
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 674
Član od: : 01.05.2023

Nazad na vrh Ići dole

IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA Empty Re: IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA

Počalji od arcibald01 Pet 26 Maj - 17:47

IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA IMG-6684-514x480
arcibald01
arcibald01
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 674
Član od: : 01.05.2023

Nazad na vrh Ići dole

IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA Empty Re: IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA

Počalji od arcibald01 Pet 26 Maj - 17:47

IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA IMG-6687-445x480
arcibald01
arcibald01
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 674
Član od: : 01.05.2023

Goran9030 likes this post

Nazad na vrh Ići dole

IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA Empty Re: IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA

Počalji od arcibald01 Pet 26 Maj - 17:48

IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA IMG-6688-380x480
arcibald01
arcibald01
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 674
Član od: : 01.05.2023

Goran9030 likes this post

Nazad na vrh Ići dole

IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA Empty Re: IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA

Počalji od arcibald01 Pet 26 Maj - 17:53

Goran9030 ::
arcibald01 ::Tu pa je bojevi metek za M-48. veste, všeč so mi stare stvari, razen: mojo ženo bi zamenjal za dve mlajši. V skrajnem primeru bi za silo šla zamenjava tudi za eno samo.

IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA IMG-6680-477x480

Ne znam kako kod vas, ali Doktor bi mogao potvrditi da ovakvi artikli kod nas nisu dozvoljeni. Izuzetak je ako imaš dozvolu za pušku M-48 (to se može dobiti u policiji) i uz evidenciju svake patrone.

A što se tiče municije za M-48, ako se ne varam postojala je još jedna patrona koja se koristila za ispaljivanje tromblonske mine.
Ta patrona je bila slična manevarskoj municiji, ali je imala malo više barutnog punjenja.

Seveda imaš v vsem popolnoma prav. Na tromblonski metek sem pozabil, sem pa zgoraj poslikal pravilo puške, da se ve kaj sploh je tromblon.

Tudi glede dovoljenj imaš  prav. Za orožje in municijo moraš imeti ustrezna dovoljenja. Če tega nimaš tvegaš, da ti policija vse zapleni in še kazen plačaš. Za to je bolje imeti dovoljenje, tudi ko gre za staro ljubiteljsko orožje ali municijo. Imam pa namen v kratkem nabaviti dobro ohranjeno M-48, seveda z ustreznimi dovoljenji.
arcibald01
arcibald01
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 674
Član od: : 01.05.2023

Goran9030 likes this post

Nazad na vrh Ići dole

IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA Empty Re: IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA

Počalji od poručnik ness Pet 26 Maj - 18:01

SveJug ::
poručnik ness ::Mnogi to nisu vidjeli, jer nije bilo potrebe.
Ako želiš, mogu ti dati jednu...

Jeli to vazda postojalo? I da mi licno urucis. cheers
Naravno, lično... Zaslužio si, svakako.
poručnik ness
poručnik ness
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 552
Član od: : 29.04.2023
Godine: : 62
Lokacija : Montenergro

https://www.youtube.com/channel/UCVvQJO0KV85gozv8HTOyLEQ

Goran9030 and SveJug like this post

Nazad na vrh Ići dole

IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA Empty Re: IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA

Počalji od Goran9030 Pet 26 Maj - 19:04

arcibald01 ::
Seveda imaš v vsem popolnoma prav. Na tromblonski metek sem pozabil, sem pa zgoraj poslikal pravilo puške, da se ve kaj sploh je tromblon.

Tudi glede dovoljenj imaš  prav. Za orožje in municijo moraš imeti ustrezna dovoljenja. Če tega nimaš tvegaš, da ti policija vse zapleni in še kazen plačaš. Za to je bolje imeti dovoljenje, tudi ko gre za staro ljubiteljsko orožje ali municijo. Imam pa namen v kratkem nabaviti dobro ohranjeno M-48, seveda z ustreznimi dovoljenji.

Kad bih imao priliku i mogućnost sakupljati trofejno naoružanje, puška M-48 bi se svakako našla na listi želja. A za sada... samo razgledam Smile
Goran9030
Goran9030
Administrators
Administrators
BOF
Bedž Osnivača Foruma
BZF150
Bedž zasluga za forum 150

Broj postova : 2373
Član od: : 29.04.2023
Godine: : 58
Lokacija : U srcu Slavonije

https://sked.com.hr/shop/

Nazad na vrh Ići dole

IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA Empty Re: IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA

Počalji od arcibald01 Pet 26 Maj - 19:49

Saj se najde kakšna M-48. Samo ne v stanju kot si jaz želim. Vse na puški mora biti z istimi številkami (kopito, zatvarač, ). Na tržišču pa najdeš polno nekih hibridov, sestavljenih iz več pušk. Pa še cev ne sme biti preveč iztrošena, pa tudi remen mora biti original.

Pred leti sem imel avtomat M-56, z dovoljenji seveda, pa sem ga potem poklonil v muzej. Starejšemu sinu nisem preveč zaupal, vse je vedel, kje so ključi blagajne in ne bi se čudil, če bi igral frajerja in skakal po dvorišču z avtomatom. Pa da se izognem kakšni nesreči je bilo boljše da sem se avtomata rešil.

Sedaj pa takšnega verjetno nikoli več ne bom dobil. Pa še vprašanje je, če bi dobil dovoljenje. Verjetno ne. Pred 40 leti sem lažje prišel do dovoljenja.

Pred časom sem gledal oddajo o orožju. Videl sem, da je mogoče kupiti M-48 v ZDA, samo je pa dražja kot pri nas.
arcibald01
arcibald01
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 674
Član od: : 01.05.2023

Goran9030 likes this post

Nazad na vrh Ići dole

IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA Empty Re: IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA

Počalji od Goran9030 Pet 26 Maj - 21:01

Ma nađe se ona i kod nas. Najveći dio je uništen, ali puno lovaca je uspjelo "sačuvati" ove karabine.
Povremeno se nađe na prodaji, već kako ljudi stare i odustaju od lova.
Goran9030
Goran9030
Administrators
Administrators
BOF
Bedž Osnivača Foruma
BZF150
Bedž zasluga za forum 150

Broj postova : 2373
Član od: : 29.04.2023
Godine: : 58
Lokacija : U srcu Slavonije

https://sked.com.hr/shop/

Nazad na vrh Ići dole

IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA Empty Re: IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA

Počalji od Doktor Živago Čet 21 Mar - 13:42

Goran9030 ::
arcibald01 ::Tu pa je bojevi metek za M-48. veste, všeč so mi stare stvari, razen: mojo ženo bi zamenjal za dve mlajši. V skrajnem primeru bi za silo šla zamenjava tudi za eno samo.

IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA IMG-6680-477x480

Ne znam kako kod vas, ali Doktor bi mogao potvrditi da ovakvi artikli kod nas nisu dozvoljeni. Izuzetak je ako imaš dozvolu za pušku M-48 (to se može dobiti u policiji) i uz evidenciju svake patrone.

A što se tiče municije za M-48, ako se ne varam postojala je još jedna patrona koja se koristila za ispaljivanje tromblonske mine.
Ta patrona je bila slična manevarskoj municiji, ali je imala malo više barutnog punjenja.

Sa jednim ispravkom. Municiju ili streljivo za vojničke ili jurišne puške odn.za M-48 ili za PAP, u kalibru 7,9 ili 7,62x39 mm može nabavljati i streljački klub kao sportska udruga ili pojedinac osobno/lično ako ima valjanu iskaznicu strelj.kluba i iskaznicu da je takmičar odn.natjecatelj.
Ta se municija kod nad ne može kupiti u slobodnoj prodaji u trgovinama oružjem i streljivom.
Doktor Živago
Doktor Živago
Administrators
Administrators
BZF150
Bedž zasluga za forum 150
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 5012
Član od: : 29.04.2023

Nazad na vrh Ići dole

IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA Empty Re: IDENTIFIKACIJSKA PLOŠČICA VOJAKA JLA

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu