JNA bili smo vojnici
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Šverc u JNA

+2
Pera
Doktor Živago
6 posters

Ići dole

Šverc u JNA Empty Šverc u JNA

Počalji od Doktor Živago Uto 6 Jun - 0:23

Ideju za ovu temu mi je dao nas Poručnik Ness ali i neka moja iskustva iz JNA.
Naime, za vrijeme sluzenja vojnog roka, nekoliko puta sam po sluzbenoj duznosti provjeravao stanje tel.centrala i veza po raznim objektima bivse vojske a kojima je bila nadređena kasarna u Gospiću.

Svi znamo da je to bio ozbiljan vojni sustav koji je izmedu ostalog imao i namjensku industriju pa i svoje stocne farme kojima je opskrbljivan taj sustav.
Nas komandir farne svinja je cesto odojke pa i svinje preprodavso na crno svojim poznanicima a u to vrijeme direktorima raznih poduzeća, načelniku milicije i sl.
Da ne govorimo sad o skladistima hrane, goriva, svih vrsta maziva i slično.
Mislim da su komandiri takvih objekata jako dobto unovčili tu svoju poziciju.
Pa evo. Ako imate bilo kakvih sazn anja o švercu u Jna, molio bih da to podijelite na Forumu.
I obrnuto. Da li je netko uhvaće u svercu, da li su se te stvari prijavljivale i koje su bile sankcije za isto.
Doktor Živago
Doktor Živago
Administrators
Administrators
BZF150
Bedž zasluga za forum 150
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 5012
Član od: : 29.04.2023

Goran9030 and Dario like this post

Nazad na vrh Ići dole

Šverc u JNA Empty Re: Šverc u JNA

Počalji od Pera Uto 6 Jun - 3:35

Ne mogu staviti ruku u vatru da je bio sverc/kradja ali evo moje price.
Nasa kasarna je imala ekonomiju na kojoj su osim kompletnog povrca za potrebe kuhinje uzgajane i svinje. Jedan moj klasic, po zanimanju veterinar radio je gore. Bilo je jos jedno pet-sest vojnika i sve pod komandom porucnika. Bili su drzava u drzavi, ni smotre, ni postrojavanja, ni fiskulture, ni dnevne zapovijesti. Ljeti uglavnom kuretali u gacama i potkosuljama, spavaonica bila malo bolja od svinjca. Kad god dodjes kod njih, oni nesto rostiljaju. Toliko o vojsci.
Garnizon je saradjivao sa lokalnom mesnom industrijom i sav visak svinja se prodavao ili mijenjao za proizvode kombinata. Nista neobicno, nisu bili jedini u JNA koji su tako radili.
Evo sta jeste bilo neobicno. Svinjarnik je imao pod od guste zice kroz koji je propadao svinjski izmet u bazen a odatle je oticalo u drugi gdje je "sazrijevalo" i koristilo se za nadjubravanje povrca. Zatvoren proizvodni krug. Za vrijeme mog roka, desilo se barem cetiri-pet puta da se zica pod svinjama provalila i "neodredjen broj svinja" udavio.
Vojska bi popravila pod, svinje nisu mogle biti iskoristene za ishranu pa su "propisno unistene"... Ide zivot dalje. Do iduce "nesrece".
Ne znam je li se iko od nadleznih ikad malo vise zainteresovao ili ih je bas bolilo za sve.
Vojnici sa ekonomije nisu o tome puno pricali a kao sto sam vec rekao, u vojnicki restoran ulazili nisu. A nagradnog, vanrednog, OPP i ostalog odsustva imali su vise nego iko u kasarni. Suspect
O porucniku necu, osim ovog. Kao medicinar isao sam u kucne posjete kod barem pola starjesina iz kasarne. Od vodnika do pukovnika. Imao je jedan od bolje namjestenih stanova i vozio malo bolje auto od vecine. Ne mogu grijesiti dusu, mozda je bio iz imucnije porodice, dobro se ozenio....
Pera
Pera
Glavni administrator
Glavni administrator
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 1382
Član od: : 30.04.2023
Lokacija : USA

Goran9030, Dario and Doktor Živago like this post

Nazad na vrh Ići dole

Šverc u JNA Empty Re: Šverc u JNA

Počalji od poručnik ness Uto 6 Jun - 12:45

Ljudi su kvarljiva roba, ako u njima ne pobijedi čovjek.
Više puta sam "ispao pi*da" u nekim očima, ali...
Bilo je to na Visu. Bilo je neko rashodovanje intemndantske opreme i, naravno, mladi potporučnik predsjednik komisije.
Rješenjem komisije rashodovane su i vojničke cipele sa povišenom sarom. Trebalo je da se isjeku sare, a donji djelovi da se spale. nekoliko vojnika je radilo taj posao, a ja sam nadgledao. To se obavljalo na nekoj čistini blizu magacina, izdvojenog vojnog objekta. Pored je bila cesta, kojom je prolazio jedan mještanin. Pitao je da mu dam jedan par tih rashodovanih čizama. Naravno, to je bilo protiv pravila i rekao sam mu da ne mogu. Okrenuo sam glavu i pozvao vojnike kao da "nešto objasnim", ali on nije htio sam da uzme.
Pitao je ponovo. Rekao sam mu da ne smijem da mu dam. Rekao je da ih ionako uništavamo, zar ne bi bilo bolje da ih on koristi.
Naravno da bi bilo bolje, bolje bi bilo da idu i u sabirno prodajni centar, ali nikad nisu išle iz prostog razloga da se ne bi mijenjale za nove... Ali, propis je propis i... I onda je on rekao nešto što nikako nije smio: "Ja sam odavde, mogu i ja tebi da zatrebam" ili nešto u tom smislu. Tek tad je zatvorio svaku mogućnost da dođe do obuće, jer upravo zbog toga i nisam smio da mu ih dam.
A zaista su mu mogle biti korisne na radu u vinogradu.
Ne znam šta su vojnici tada mislili, ali da sam dao i ako bi to došlo do starješina, ispalo bi kao da sam ih prodao, ili dao zbog neke usluge...
Zato, brate, ne - hvala!
poručnik ness
poručnik ness
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 552
Član od: : 29.04.2023
Godine: : 62
Lokacija : Montenergro

https://www.youtube.com/channel/UCVvQJO0KV85gozv8HTOyLEQ

Goran9030, Dario, Doktor Živago and šole like this post

Nazad na vrh Ići dole

Šverc u JNA Empty Re: Šverc u JNA

Počalji od Goran9030 Uto 6 Jun - 15:00

Moja iskustva sa švercom u JNA se svode isključivo na švercanje alkohola u kasarnu, a osim toga nekoliko puta smo prošvercali luk ili paradajz/rajčicu preko žice. Naravno u kasarnu.
Za ostalo nisam niti imao mogućnost da znam ili vidim.
Ono što mi je poznato - u našoj kasarni je bio određeni broj krava koje su pasle unutar kruga koji je vodio u stacionar, i tamo su bile puštane tokom noći.
Osim toga, bilo ih je i na okolnim "forovima", i to krava i ovaca. Svinje nisam vidio.
Te životinje su uzgajane u svrhu djelomične prehrane vojnika u pulskom garnizonu.
Siguran sam da je bilo mogućnosti da oni koji su ih nadgledali poneku i "zagube". No, kako sam već napisao - o tome nemam nikakvih saznanja pa ovu temu u buduće mogu samo čitati.
Goran9030
Goran9030
Administrators
Administrators
BOF
Bedž Osnivača Foruma
BZF150
Bedž zasluga za forum 150

Broj postova : 2373
Član od: : 29.04.2023
Godine: : 58
Lokacija : U srcu Slavonije

https://sked.com.hr/shop/

Doktor Živago and poručnik ness like this post

Nazad na vrh Ići dole

Šverc u JNA Empty Re: Šverc u JNA

Počalji od poručnik ness Uto 6 Jun - 15:11

Goran9030 ::Moja iskustva sa švercom u JNA se svode isključivo na švercanje alkohola u kasarnu, a osim toga nekoliko puta smo prošvercali luk ili paradajz/rajčicu preko žice. Naravno u kasarnu.
Za ostalo nisam niti imao mogućnost da znam ili vidim.
Ono što mi je poznato - u našoj kasarni je bio određeni broj krava koje su pasle unutar kruga koji je vodio u stacionar, i tamo su bile puštane tokom noći.
Osim toga, bilo ih je i na okolnim "forovima", i to krava i ovaca. Svinje nisam vidio.
Te životinje su uzgajane u svrhu djelomične prehrane vojnika u pulskom garnizonu.
Siguran sam da je bilo mogućnosti da oni koji su ih nadgledali poneku i "zagube". No, kako sam već napisao - o tome nemam nikakvih saznanja pa ovu temu u buduće mogu samo čitati.
Naravno, ni ja nisam ni vidio, ni znao za slične aktivnosti, inače bih ih osujetio, ili prijavio... Osim za alkohol, "seksi literaturu", tranzistore...
poručnik ness
poručnik ness
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 552
Član od: : 29.04.2023
Godine: : 62
Lokacija : Montenergro

https://www.youtube.com/channel/UCVvQJO0KV85gozv8HTOyLEQ

Goran9030 and Doktor Živago like this post

Nazad na vrh Ići dole

Šverc u JNA Empty Re: Šverc u JNA

Počalji od Doktor Živago Uto 6 Jun - 21:56

Druže Poručniče, nisam znao da si bas tako liberalan i fleksibilan.."seksi litetazura" ..hejjjj???!!! cheers
Doktor Živago
Doktor Živago
Administrators
Administrators
BZF150
Bedž zasluga za forum 150
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 5012
Član od: : 29.04.2023

poručnik ness likes this post

Nazad na vrh Ići dole

Šverc u JNA Empty Re: Šverc u JNA

Počalji od poručnik ness Uto 6 Jun - 22:54

Doktor Živago ::Druže Poručniče, nisam znao da si bas tako liberalan i fleksibilan.."seksi litetazura" ..hejjjj???!!! cheers
Fleksibilan ko desetar iz serije Vojnici sa erotskom literaturom smiley10
poručnik ness
poručnik ness
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 552
Član od: : 29.04.2023
Godine: : 62
Lokacija : Montenergro

https://www.youtube.com/channel/UCVvQJO0KV85gozv8HTOyLEQ

Doktor Živago likes this post

Nazad na vrh Ići dole

Šverc u JNA Empty Re: Šverc u JNA

Počalji od Doktor Živago Uto 6 Jun - 23:16

Onaj kojeg je Lala , vojnik Stojišin najviše hvalio? Very Happy
Doktor Živago
Doktor Živago
Administrators
Administrators
BZF150
Bedž zasluga za forum 150
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 5012
Član od: : 29.04.2023

poručnik ness likes this post

Nazad na vrh Ići dole

Šverc u JNA Empty Re: Šverc u JNA

Počalji od Dario Uto 13 Jun - 23:52

Meni je prijatelj pričao o gorivu od građevinskih mašina, dizel tamo kod Željave osamdesetih jer se tamo stalno nešto nadograđivalo iako je aerodrom odavno bio u funkciji. To je malko završavalo kod seljaka pošto se malo straže "razmjeste" i tako to a bageri slučajem nisu u vidokrugu
Inače, osobno nisam ništa za vrijeme služenja vidio ali u Panteleju je isto disciplina bila traženje dlake u jajetu. Neki put drnčili po disciplini kao da smo SS. Sad tješim se kako je u cijeloj kasarni od vojnika do kapetana bilo tako
Dario
Dario
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 864
Član od: : 29.04.2023

Goran9030, Doktor Živago and poručnik ness like this post

Nazad na vrh Ići dole

Šverc u JNA Empty Re: Šverc u JNA

Počalji od sloba1 Sre 14 Jun - 13:53

U kasarni gde sam bio, to mi nije bilo poznato..
sloba1
sloba1
Potporučnik
Potporučnik
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 1379
Član od: : 10.05.2023
Godine: : 61
Lokacija : Petrovaradin

Nazad na vrh Ići dole

Šverc u JNA Empty Re: Šverc u JNA

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu