JNA bili smo vojnici
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

TERITORIJALNA ODBRANA, ONO i DSZ

5 posters

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Ići dole

TERITORIJALNA ODBRANA, ONO i DSZ - Page 2 Empty Re: TERITORIJALNA ODBRANA, ONO i DSZ

Počalji od Dario Sre 14 Jun - 23:45

Nadležnost je išla pod vrhovnu komandu i u slučaju ukoliko je vrhovna komanda izbačena iz stroja republika je imala komandu nad TO. Na terenu se nastupalo združeno od slučaja do slučaja. Ukoliko je JNA imala druge zadatke na zadatom položaju TO je nastupala autonomno. Naravno je sve išlo uz suradnjom sa JNA. Ali financiranje je bilo isključivo republičko i plaće kadra u TO iz republičkog budžeta
Dario
Dario
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 864
Član od: : 29.04.2023

Doktor Živago likes this post

Nazad na vrh Ići dole

TERITORIJALNA ODBRANA, ONO i DSZ - Page 2 Empty TERITORIJALNA ODBRANA, ONO i DSZ

Počalji od Pera Sre 14 Jun - 23:45

KOmentari prebaceni ovdje, da ostavimo Vrhovnog na miru.


Poslednji izmenio Pera dana Čet 15 Jun - 0:08, izmenjeno ukupno 1 puta
Pera
Pera
Glavni administrator
Glavni administrator
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 1382
Član od: : 30.04.2023
Lokacija : USA

Goran9030 and Doktor Živago like this post

Nazad na vrh Ići dole

TERITORIJALNA ODBRANA, ONO i DSZ - Page 2 Empty Re: TERITORIJALNA ODBRANA, ONO i DSZ

Počalji od vladimir Sre 14 Jun - 23:57

normalno da je bilo u nadleznosti JNA  kad su korisceni objekti JNA I vojnici jna. mi smo obezbedjivali objekat u Bukovlju kod Slavonskog broda. samo oruzije je bilo zastarelo i izbaceno iz upotrebe u JNA.  top zis 76 mm ,automati thomson iz 50 i neke godine i municija za njih. ja uoste ne znam da li je neko i znao sa tim da rukuje
vladimir
vladimir
Poručnik
Poručnik
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 1734
Član od: : 30.04.2023

Nazad na vrh Ići dole

TERITORIJALNA ODBRANA, ONO i DSZ - Page 2 Empty Re: TERITORIJALNA ODBRANA, ONO i DSZ

Počalji od arcibald01 Čet 15 Jun - 6:29

Predlagam, da Vladimir prebere nekaj literature na temo TO in ko bo koncept DS razumel, se ponovno čujemo. Nikakor ne more razumeti, da to kar piše kratko malo ni res. Mi smo neumni, ker ga prepričujemo, da nima pojma o splošnem ljudskem uporu. Vladimir zamisli se, vsi posti razen tvojega govorijo o enem, ti pa trdiš ravno nasprotno.

A res misliš, da si ti edini ki o temi TO ve vse, vsi ostali pa smo  popolnoma neuki?
arcibald01
arcibald01
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 674
Član od: : 01.05.2023

Nazad na vrh Ići dole

TERITORIJALNA ODBRANA, ONO i DSZ - Page 2 Empty Re: TERITORIJALNA ODBRANA, ONO i DSZ

Počalji od arcibald01 Čet 15 Jun - 9:25

Da malo obrnemo to temo, pa še ostanemo pri temi TO. Pri nas so se pripadniki TO že navzven, po uniformi, razlikovali od pripadnikov rezervne sestave JLA, tako imenovanih partizanskih enot.

TO pri nas je imela posebne kape, kot gorske enote JLA. Prav tako so imeli namesto plaščev pelerine gorskih enot JLA. Pa tudi namesto škornjev je imela naša TO posebne čevlje, ki jih je izdelovala Alpina. Še danes imam te čevlje, še vedno ne premočijo, jih pa malo težje nosim, ker mi je noga v teh 50 letih očitno zrasla.

Na spodnji sliki je kapa pripadnika TO. Očitno je bil v enoti za opazovanje. Ta služba je bila  organizirana na nivoju celotne SFRJ, kar se lepo vidi na emblemu službe. V emblemu je namreč zastava SFRJ.

Teritorialec je zvezdo na kapi zamenjal z znakom službe, ki jo je opravljal za TO. vendar to ni bilo po pravilih. Na kapi bi moral nositi zvezdo, ne glede na to, kaj je v TO opravljal. Mislim pa, da je lastnik kape delo opravljal profesionalno, da je bil zaposlen vsaj v Občinskem, še bolj verjetno pa v Pokrajinskem štabu TO.
arcibald01
arcibald01
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 674
Član od: : 01.05.2023

Nazad na vrh Ići dole

TERITORIJALNA ODBRANA, ONO i DSZ - Page 2 Empty Re: TERITORIJALNA ODBRANA, ONO i DSZ

Počalji od arcibald01 Čet 15 Jun - 9:25

TERITORIJALNA ODBRANA, ONO i DSZ - Page 2 IMG-6861-508x480
arcibald01
arcibald01
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 674
Član od: : 01.05.2023

Nazad na vrh Ići dole

TERITORIJALNA ODBRANA, ONO i DSZ - Page 2 Empty Re: TERITORIJALNA ODBRANA, ONO i DSZ

Počalji od arcibald01 Čet 15 Jun - 9:26

TERITORIJALNA ODBRANA, ONO i DSZ - Page 2 IMG-6863-640x472
arcibald01
arcibald01
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 674
Član od: : 01.05.2023

Nazad na vrh Ići dole

TERITORIJALNA ODBRANA, ONO i DSZ - Page 2 Empty Re: TERITORIJALNA ODBRANA, ONO i DSZ

Počalji od arcibald01 Čet 15 Jun - 9:27

TERITORIJALNA ODBRANA, ONO i DSZ - Page 2 IMG-6865-524x480
arcibald01
arcibald01
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 674
Član od: : 01.05.2023

Nazad na vrh Ići dole

TERITORIJALNA ODBRANA, ONO i DSZ - Page 2 Empty Re: TERITORIJALNA ODBRANA, ONO i DSZ

Počalji od Dario Čet 15 Jun - 11:43

vladimir ::normalno da je bilo u nadleznosti JNA  kad su korisceni objekti JNA I vojnici jna. mi smo obezbedjivali objekat u Bukovlju kod Slavonskog broda. samo oruzije je bilo zastarelo i izbaceno iz upotrebe u JNA.  top zis 76 mm ,automati thomson iz 50 i neke godine i municija za njih. ja uoste ne znam da li je neko i znao sa tim da rukuje

Zbog razvoja događaja na političkoj sceni SFRJ zadnjih godina JNA je u nekim republikama direktno preuzela kontrolu nad skladištima TO
Dario
Dario
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 864
Član od: : 29.04.2023

Nazad na vrh Ići dole

TERITORIJALNA ODBRANA, ONO i DSZ - Page 2 Empty Re: TERITORIJALNA ODBRANA, ONO i DSZ

Počalji od vladimir Čet 15 Jun - 15:16

Dario ::
vladimir ::normalno da je bilo u nadleznosti JNA  kad su korisceni objekti JNA I vojnici jna. mi smo obezbedjivali objekat u Bukovlju kod Slavonskog broda. samo oruzije je bilo zastarelo i izbaceno iz upotrebe u JNA.  top zis 76 mm ,automati thomson iz 50 i neke godine i municija za njih. ja uoste ne znam da li je neko i znao sa tim da rukuje

Zbog razvoja događaja na političkoj sceni SFRJ zadnjih godina JNA  je u nekim republikama direktno preuzela kontrolu nad skladištima TO
ja sam sluzio JNA 1985/86  i tada je bilo tako. druga stvar je sto su politicke elite pojedinih republika tezile separatizmu i htele da od to naprave svoje armije i izazvale sukob sa JNA. i evo 30 god kasnije sta su napravile Nista. ni jedna reublika nema rv i pvo. armije im se svele na manja lovacka udruzenja. placaju drugim zemljama da im stite nebo


Poslednji izmenio vladimir dana Čet 15 Jun - 15:21, izmenjeno ukupno 1 puta
vladimir
vladimir
Poručnik
Poručnik
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 1734
Član od: : 30.04.2023

Nazad na vrh Ići dole

TERITORIJALNA ODBRANA, ONO i DSZ - Page 2 Empty Re: TERITORIJALNA ODBRANA, ONO i DSZ

Počalji od vladimir Čet 15 Jun - 15:17

arcibald01 ::TERITORIJALNA ODBRANA, ONO i DSZ - Page 2 IMG-6865-524x480
i planinci JNA su imali iste takve kape
vladimir
vladimir
Poručnik
Poručnik
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 1734
Član od: : 30.04.2023

Nazad na vrh Ići dole

TERITORIJALNA ODBRANA, ONO i DSZ - Page 2 Empty Re: TERITORIJALNA ODBRANA, ONO i DSZ

Počalji od arcibald01 Čet 15 Jun - 15:21

i planinci JNA su imali iste takve kape[/quote]

Že napisano, malo višje.
arcibald01
arcibald01
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 674
Član od: : 01.05.2023

Nazad na vrh Ići dole

TERITORIJALNA ODBRANA, ONO i DSZ - Page 2 Empty Re: TERITORIJALNA ODBRANA, ONO i DSZ

Počalji od Dario Čet 15 Jun - 15:26

[quote="vladimir"]
Dario ::
vladimir ::normalno da je bilo u nadleznosti JNA  kad su korisceni objekti JNA I vojnici jna. mi smo obezbedjivali objekat u Bukovlju kod Slavonskog broda. samo oruzije je bilo zastarelo i izbaceno iz upotrebe u JNA.  top zis 76 mm ,automati thomson iz 50 i neke godine i municija za njih. ja uoste ne znam da li je neko i znao sa tim da rukuje
ni jedna reublika nema rv i pvo. armije im se svele na manja lovacka udruzenja. placaju drugim zemljama da im stite nebo

Što je onako jeftinije a neba su se isto tako smanjila, dok se popne lovac neidentificirani avion je već napustio zračni prostor. Za vrijeme hladnog rata je to naravno bila obaveza, danas tko će napasti? Pogotovo republike koje su u NATO-u. Nek drugi bacaju milijarde na to, par tenkića, humvija, topova i par kerefeka dosta, prošla su "slavna" vremena odavno
Dario
Dario
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 864
Član od: : 29.04.2023

Nazad na vrh Ići dole

TERITORIJALNA ODBRANA, ONO i DSZ - Page 2 Empty Re: TERITORIJALNA ODBRANA, ONO i DSZ

Počalji od vladimir Čet 15 Jun - 15:35

[quote="Dario"]
vladimir ::
Dario ::
vladimir ::normalno da je bilo u nadleznosti JNA  kad su korisceni objekti JNA I vojnici jna. mi smo obezbedjivali objekat u Bukovlju kod Slavonskog broda. samo oruzije je bilo zastarelo i izbaceno iz upotrebe u JNA.  top zis 76 mm ,automati thomson iz 50 i neke godine i municija za njih. ja uoste ne znam da li je neko i znao sa tim da rukuje
ni jedna reublika nema rv i pvo. armije im se svele na manja lovacka udruzenja. placaju drugim zemljama da im stite nebo

Što je onako jeftinije a neba su se isto tako smanjila, dok se popne lovac neidentificirani avion je već napustio zračni prostor. Za vrijeme hladnog rata je to naravno bila obaveza, danas tko će napasti? Pogotovo republike koje su u NATO-u. Nek drugi bacaju milijarde na to, par tenkića, humvija, topova i par kerefeka dosta, prošla su "slavna" vremena odavno
pa nisu imali cime ni jednu bespilotnu letelicu da obore a kamoli nesto drugu. a to jeftinije vidi se koliko su ustedeli samo napravili katastrofalne dugove i bankrot drzave
vladimir
vladimir
Poručnik
Poručnik
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 1734
Član od: : 30.04.2023

Nazad na vrh Ići dole

TERITORIJALNA ODBRANA, ONO i DSZ - Page 2 Empty Re: TERITORIJALNA ODBRANA, ONO i DSZ

Počalji od Dario Čet 15 Jun - 15:40

Pa sada treba praviti još više dugova za neko oružje koje nema svrhu. Ujedno, takve letjelice se znaju "prošunjati" i pored mnogo boljeg PZO-a. Matthias Rust je pored svega sletio u samo srce Rusije, direktno pred Kremlj, Rusi nisu mogli vjerovati, mislili snima se film.

TERITORIJALNA ODBRANA, ONO i DSZ - Page 2 Rosachsenhofer_230421_6442761fe61f3-1024x609
Dario
Dario
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 864
Član od: : 29.04.2023

Nazad na vrh Ići dole

TERITORIJALNA ODBRANA, ONO i DSZ - Page 2 Empty Re: TERITORIJALNA ODBRANA, ONO i DSZ

Počalji od vladimir Čet 15 Jun - 15:44

ma pukli smo skroz. jedna Eritreja banana drzava ima su-30 i su-27
vladimir
vladimir
Poručnik
Poručnik
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 1734
Član od: : 30.04.2023

Nazad na vrh Ići dole

TERITORIJALNA ODBRANA, ONO i DSZ - Page 2 Empty Re: TERITORIJALNA ODBRANA, ONO i DSZ

Počalji od Dario Čet 15 Jun - 15:51

Pa kad odvajaju 50% budžeta na naoružanje a narod gladuje, kao Albanija za vrijeme Envera Hodže, neka, hvala
Dario
Dario
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 864
Član od: : 29.04.2023

Nazad na vrh Ići dole

TERITORIJALNA ODBRANA, ONO i DSZ - Page 2 Empty Re: TERITORIJALNA ODBRANA, ONO i DSZ

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu