JNA bili smo vojnici
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

unipolarni svet

+5
SveJug
Goran9030
arcibald01
Doktor Živago
Dario
9 posters

Strana 7 od 40 Prethodni  1 ... 6, 7, 8 ... 23 ... 40  Sledeći

Ići dole

unipolarni svet - Page 7 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od SveJug 03.06.23 10:17

Da je Svedska kruna izgubila vrednost, jeste. Trenutno 1 Evro kosta 12,5 Svedski kruna. Nase putovanje je stime i poskupilo. Meni ce narednih dana izlet u CG kostati malko vise.
A sto se kartice tice, za nas koji zivimo ovde to normalno. Ja karticu koristim u 99 % u pazaru. Nemam 300 kruna u novcaniku. A sto je najinteresantnije, da me ubijes neznam (i ne samo ja vec vecina gradjana) kako novcanici izgledaju, koje su boje.

SveJug
SveJug
Poručnik
Poručnik
BOF
Bedž Osnivača Foruma
BZF150
Bedž zasluga za forum 150

Broj postova : 2008
Član od: : 29.04.2023

Dario likes this post

Nazad na vrh Ići dole

unipolarni svet - Page 7 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od Dario 03.06.23 14:59

Pera ::Bezgotovinsko placanje je jednostavno, brzo i bezbjedno.
To je sto nas vec nekoliko decenija ubjedjuju. Ima istine ali nema veze sa pravim razlozima.
Osnovni cilj je da se kontrolise promet novca i na potpuno legalan nacin "spijuniraju" siroke mase. Sve sto kupis, negdje se registruje. U svakom trenutku oni koje to interesuje znaju koliko si ovaj mjesec popio piva, nasuo benzina, koliko imas potkosulja. Sve te informacije su na prodaju, i prodaju se.
Ko prodaje? Banke i kreditne kompanije.
Ko kupuje? Oni koji se bave marketingom, oni koji prave razne algoritme (za npr Google i FB) , vladine institucije.
Skoro je bila afera sa jednom od najvecih americkih banaka, Bank of America, koja je svaku kupovinu oruzija i municije (preko njihovih kartica) prijavljivala FBI.
To je samo "informativni" dio.
Drugi razlog je preuzimanje totalne kontrole nad masama. Kad se ukine kes, mozes imati milione na racunu, jedan klik na tastaturi i crknes od gladi. Isto su ranjivi i oni kuji kupuju kao i oni koji prodaju. Kad "iskoci sistem", dzaba puna radnja robe i musterija. Politicki protivnici, buntovnici, neistomisljenici... Ne treba Goli Otok.
Ovdje to tiho pokusavaju ali za sad se otimamo. I ne koristimo BoA kartice. clown

Jasno je kako država uvijek teži nekoj kontroli, socijalne mreže, mobilni telefoni, kartice itd. Tako je uvijek bilo i bit će. Što se mene tiče, nisam toliko bitan da bi me pratili. Osobno, kartica ili plaćanje mobilnim mi je puno brže i udobnije. Ranije dok se ne prebroje na kasi pa se načekaj. Inače, ima Nijemaca koji teže gotovini i neka ih. Stoje u redu na kasi 15-20 minuta, ja odem na 4 automatske kase koje su većinom prazne, skeniram sve, platim karticom i gotovo za manje od pet minuta.
Što se tiče tih socijalnih mreža, pa naravno prodaju oni informacije. FB, Instagram i koješta su besplatni za korisnike, koji se eto ne pitaju kako ovi plaćaju programere, najam za poslovni prostor, struju, vodu, traffic (oni nemaju kao mi smrtnici flat rate, komercijalni ugovori broje Gigabyte), gomile hardware-a za the terabyte informacija i struju za to (jedan centar sa svim tim hard diskovima troši struje kao osrednji gradić). Ali eto, džabe je, misli raja. Dok se Whatsapp plaćao godišnje mislim nekih euro i pol, nisam siguran, dok je prve godine bio besplatan svi ono, idem kod drugih, gdje ne moram platiti. Eto, sad ga je uzeo Zuckerberg pa se ne plaća pa izvoli, piši. Uz to svi na mobilnima imaju gomile messengera, whatsapp, telegram, viber, signal i još koješta, i sve to besplatno"...
Što se tiče praćenja, svaki mobilni sa androidom, koji je najrasprostranjeniji se prati inače ne bi imali prikazan promet i zastoje na google map. Algoritam prati kretanje telefona i po kretanju zna razlikovati pješaka od bicikla i automobila pa ako se negdje kolona mobilnih kreće kreni, stani tu je cesta crvena. Jedan tip je probao, uzeo pedesetak mobilnih i jedne nedjelje ih "provozao" na kolicima nasred ceste, za minutu google map obojio to u crveno, zastoj...
Dario
Dario
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 864
Član od: : 29.04.2023

Doktor Živago likes this post

Nazad na vrh Ići dole

unipolarni svet - Page 7 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od Dario 03.06.23 15:02

vladimir ::Sta ti znaci kes u SWEDSKOJ kad masa firmi uopste nema kasu i ne prima gotov novac.ja sam imao situaciju sa restoranom preko puta moje firme. ne primaju gotov novac jer nemaju kasu a ja nemam novca na kartici. ili sledeca situacija  imam kes pare a ne mogu kupiti avio kartu jer se prodaju on/line

Avio karte prodaju već dugo, dugo godina online, treba kreditna. Valjda u Njemačkoj može i online banking pa se ne plaća par Eura takse na plaćanje kreditnom karticom
Dario
Dario
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 864
Član od: : 29.04.2023

Doktor Živago and SveJug like this post

Nazad na vrh Ići dole

unipolarni svet - Page 7 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od Pera 03.06.23 17:25

Što se mene tiče, nisam toliko bitan da bi me pratili.

Pocni da laprdas protiv drzave, vrlo brzo ces postati bitan.
Kad je posle cuvenog (06.01.2021) protesta konzervativaca i upada u zgradu vlade na Capitolu, FBI zapoceo istragu, izmedju ostalog zatrazili su od kreditnih kompanija da im dostave sve transakcije obavljene u Washingtonu (u tom periodu) sa racuna ciji vlasnici inace ne zive u Washingtonu.
Pera
Pera
Glavni administrator
Glavni administrator
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 1384
Član od: : 30.04.2023
Lokacija : USA

Doktor Živago, poručnik ness and arcibald01 like this post

Nazad na vrh Ići dole

unipolarni svet - Page 7 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od Dario 03.06.23 18:51

Pera ::
Što se mene tiče, nisam toliko bitan da bi me pratili.

Pocni da laprdas protiv drzave, vrlo brzo ces postati bitan.
Kad je posle cuvenog (06.01.2021) protesta konzervativaca i upada u zgradu vlade na Capitolu, FBI zapoceo istragu, izmedju ostalog zatrazili su od kreditnih kompanija da im dostave sve transakcije obavljene u Washingtonu (u tom periodu) sa racuna ciji vlasnici inace ne zive u Washingtonu.

Sad, sigurno neću upadati u Capitol, Birmingenšku palaču, Bundestag, Kremlj, Sabor ili slično. Ni kad sam bio mlađi nije mi to padalo na pamet. Sad opet, teško to porediti sa laprdanjem protiv države. Što se toga tiče recimo u bivšoj državi su to fino istraživali i bez praćenja kartica, mobilnih, interneta, GPS-a i još čuda. Al eto, nisam ni tad imao problema, zaobišlo me. Ujedno politika mi nije neki hobi. Ono, interesira me onako, pratim tu i tamo a sad da idem na neke demonstracije, lijepim plakate, budem aktivista, budem član stranke i slično batali to. Pogotovo danas kad je sve puklo, sa jedne strane trumpovci upadaju u capitol, sa druge strane BLM upada u trgovine, zanimacija za niže slojeve dok na vrhu beru pare. Nek gužva tko hoće sa policijom i državom al nek me obiđe. A sad koga traže federalci taj je fino ugazio u nešto. Ujedno sad i jedni i drugi citiraju policiji ustav i prava, svi postali odvjetnici i snimatelji dok policiji ukidaju pare al zato kriminal rasti. U Kaliforniji payless kupovina, kradi sve do 950$, nećeš u ćorku nit dolazi policija.
Dario
Dario
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 864
Član od: : 29.04.2023

Doktor Živago and poručnik ness like this post

Nazad na vrh Ići dole

unipolarni svet - Page 7 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od Pera 03.06.23 22:35

Sad opet, teško to porediti sa laprdanjem protiv države.

Sta je "drzavni interes" ne znamo dok se ne suocimo s time.
Pomislio bi da roditelji koji se na sastancima skolskih odbora glasno bune protiv toga sta im djeca uce (ili ne uce) u skolama nemaju nikakve veze sa drzavom. Sve dok ih (na zahtjev skolskog odbora) FBI ne proglasi "domacim teroristima" i stavi na spiskove.
Ja razumijem da postoji dobar dio populacije koji se ne petlja u politiku, gleda svoja posla, "obidjite me"... Onda se jedan dan probude i skontaju da su oni sledeci na listi za odstrel. Tacno je za "samoposluge" u Californiji. Vlasnici cupaju kose, zatvaraju biznise, sele se...
Niko ne govori o aktivizmu, lijepljenju plakata, miniranju pruga i paljenju benzinskih depoa. Ali, na lokalnim izborima, odziv manji od 40%. Ako mislis da nesto promijenis, barem izadji i glasaj za svoje interese.
Tacno je da politicari gledaju svoje interese. Ponekad nam se interesi preklapaju Glasajte za one ciji su interesi najslicniji vasim.
Pera
Pera
Glavni administrator
Glavni administrator
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 1384
Član od: : 30.04.2023
Lokacija : USA

Dario and Doktor Živago like this post

Nazad na vrh Ići dole

unipolarni svet - Page 7 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od Doktor Živago 03.06.23 22:51

Ne moramo se mi baviti politikom niti se zanimati za nju.
Hoćeš-nećeš politika se bavi s nama! Suspect
Doktor Živago
Doktor Živago
Administrators
Administrators
BZF150
Bedž zasluga za forum 150
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 5012
Član od: : 29.04.2023

SveJug and poručnik ness like this post

Nazad na vrh Ići dole

unipolarni svet - Page 7 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od SveJug 03.06.23 23:03

Doktor Živago ::Ne moramo se mi baviti politikom niti se zanimati za nju.
Hoćeš-nećeš politika se bavi s nama! Suspect

I ko nas pita za sta! Smile
SveJug
SveJug
Poručnik
Poručnik
BOF
Bedž Osnivača Foruma
BZF150
Bedž zasluga za forum 150

Broj postova : 2008
Član od: : 29.04.2023

Doktor Živago likes this post

Nazad na vrh Ići dole

unipolarni svet - Page 7 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od poručnik ness 04.06.23 0:24

Pera ::
Što se mene tiče, nisam toliko bitan da bi me pratili.

Pocni da laprdas protiv drzave, vrlo brzo ces postati bitan.
Kad je posle cuvenog (06.01.2021) protesta konzervativaca i upada u zgradu vlade na Capitolu, FBI zapoceo istragu, izmedju ostalog zatrazili su od kreditnih kompanija da im dostave sve transakcije obavljene u Washingtonu (u tom periodu) sa racuna ciji vlasnici inace ne zive u Washingtonu.
U revoluciju samo s kešom Very Happy
poručnik ness
poručnik ness
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 552
Član od: : 29.04.2023
Godine: : 62
Lokacija : Montenergro

https://www.youtube.com/channel/UCVvQJO0KV85gozv8HTOyLEQ

Doktor Živago, SveJug and Pera like this post

Nazad na vrh Ići dole

unipolarni svet - Page 7 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od Pera 04.06.23 0:31

Tako je, druze porucnice!
Nema ratovanja na kredit i veresiju.
Pera
Pera
Glavni administrator
Glavni administrator
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 1384
Član od: : 30.04.2023
Lokacija : USA

Dario, Doktor Živago and poručnik ness like this post

Nazad na vrh Ići dole

unipolarni svet - Page 7 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od poručnik ness 04.06.23 0:40

Pera ::Tako je, druze porucnice!
Nema ratovanja na kredit i veresiju.
Ni bankovnim karticama Very Happy
poručnik ness
poručnik ness
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 552
Član od: : 29.04.2023
Godine: : 62
Lokacija : Montenergro

https://www.youtube.com/channel/UCVvQJO0KV85gozv8HTOyLEQ

Nazad na vrh Ići dole

unipolarni svet - Page 7 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od Dario 04.06.23 0:49

Svako na vlasti, nema veze jel došao na nju izborima, mućkama ili revolucijom će prvo naravno zbrinuti sebe, svoju bližu i dalju rodbinu i pajtaše. A običan čovjek će i dalje raditi i plaćati porez. Ili kako naš narod kaže, sjaši Murta da uzjaši Kurta, ili okreće se kolo sreće, jedan vadi, drugi meće

Dario
Dario
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 864
Član od: : 29.04.2023

Doktor Živago and SveJug like this post

Nazad na vrh Ići dole

unipolarni svet - Page 7 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od Dario 04.06.23 11:37

poručnik ness ::
Pera ::Tako je, druze porucnice!
Nema ratovanja na kredit i veresiju.
Ni bankovnim karticama Very Happy

Danas crypto, bitcoin i to
Dario
Dario
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 864
Član od: : 29.04.2023

Nazad na vrh Ići dole

unipolarni svet - Page 7 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od vladimir 04.06.23 15:49

bez kes para je obicna glupost. u Swe banka ti ne dozvoljava da podignes sa racuna svoj novac jos te pitalju zasto vam treba.
vladimir
vladimir
Poručnik
Poručnik
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 1734
Član od: : 30.04.2023

Nazad na vrh Ići dole

unipolarni svet - Page 7 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od Dario 04.06.23 16:42

vladimir ::bez kes para je obicna glupost. u Swe banka ti ne dozvoljava da podignes sa racuna svoj novac jos te pitalju zasto vam treba.

I to iz više razloga. Jedan je jer poneki migranti vole raditi poslove bez znanja policije, drugi razlog su isto poneki migranti koji "odrađuju" starije ljude da im ovi dostave gotovinu. Predstave se kao policija i koriste razne trikove za to.Iz tog razloga službenici pitaju zašto nekom treba sad 10k gotovine.
Ujedno, sad da imam u kući nekih 10-20k gotovine ne bih znao što bi sa tim
I iz Srbije se ne može iznijeti 10k€ a ako se unosi treba potvrda o porijeklu novca
Dario
Dario
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 864
Član od: : 29.04.2023

SveJug likes this post

Nazad na vrh Ići dole

unipolarni svet - Page 7 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od SveJug 04.06.23 19:05

Mislim da i u Srb traze dokaz odakle ti neka extra svota. Banke moraju da se prilagode EU normama i zakonima.
SveJug
SveJug
Poručnik
Poručnik
BOF
Bedž Osnivača Foruma
BZF150
Bedž zasluga za forum 150

Broj postova : 2008
Član od: : 29.04.2023

Dario and Doktor Živago like this post

Nazad na vrh Ići dole

unipolarni svet - Page 7 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od vladimir 04.06.23 19:18

SveJug ::Mislim da i u Srb traze dokaz odakle ti neka extra svota.  Banke moraju da se prilagode EU normama i zakonima.
preko 15000eur ne mozes uplatiti na svoj racun bez dokaza o poreklu novca
vladimir
vladimir
Poručnik
Poručnik
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 1734
Član od: : 30.04.2023

Doktor Živago and SveJug like this post

Nazad na vrh Ići dole

unipolarni svet - Page 7 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od Dario 04.06.23 20:38

Nema ništa ispod tezge, prošla su ta vremena. Inače, tko ima uplatiti 15k nečega, valjda prodavao krumpir na tržnici
Dario
Dario
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 864
Član od: : 29.04.2023

Nazad na vrh Ići dole

unipolarni svet - Page 7 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od vladimir 04.06.23 21:05

Dario ::Nema ništa ispod tezge, prošla su ta vremena. Inače, tko ima uplatiti 15k nečega, valjda prodavao krumpir na tržnici
ili automobil ? 15000 necega i nisu velike pare
vladimir
vladimir
Poručnik
Poručnik
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 1734
Član od: : 30.04.2023

Nazad na vrh Ići dole

unipolarni svet - Page 7 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od Dario 04.06.23 21:32

vladimir ::
Dario ::Nema ništa ispod tezge, prošla su ta vremena. Inače, tko ima uplatiti 15k nečega, valjda prodavao krumpir na tržnici
ili automobil ? 15000 necega i nisu velike pare

Online banking. Tako ide ovdje u Njemačkoj. Nijemac auto u toj vrijednosti diže ionako na kredit. Ako ima toliko gotovine odmah se to ulaže u dionice i ostalo. Slabo tko šeta sa desetinama eurića u džepu. Ranije je bio vic, sretan si ako nađeš turski novčanik jer su oni nosili gotovinu. Ali i ta vremena su prošla. Danas osobna i par kartica, ako ima 20€ usreći se džeparoš
Dario
Dario
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 864
Član od: : 29.04.2023

Doktor Živago likes this post

Nazad na vrh Ići dole

unipolarni svet - Page 7 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od vladimir 04.06.23 21:49

Dario ::
vladimir ::
Dario ::Nema ništa ispod tezge, prošla su ta vremena. Inače, tko ima uplatiti 15k nečega, valjda prodavao krumpir na tržnici
ili automobil ? 15000 necega i nisu velike pare

Online banking. Tako ide ovdje u Njemačkoj. Nijemac auto u toj vrijednosti diže ionako na kredit. Ako ima toliko gotovine odmah se to ulaže u dionice i ostalo. Slabo tko šeta sa desetinama eurića u džepu. Ranije je bio vic, sretan si ako nađeš turski novčanik jer su oni nosili gotovinu. Ali i ta vremena su prošla. Danas osobna i par kartica, ako ima 20€ usreći se džeparoš
daleko si ti od biznisa i para
vladimir
vladimir
Poručnik
Poručnik
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 1734
Član od: : 30.04.2023

Nazad na vrh Ići dole

unipolarni svet - Page 7 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od Pera 04.06.23 23:27

Ponekad ovdje natrcim na neku prodavnicu ili lokal gdje na vratima pise, CASH ONLY.
Jedan je italijanski deli. Rade tako zadnjih 45 godina. Istina, imaju unutra mali bankomat pa ako musterija nema gotovinu, moze odmah tu da podigne. Kcerka je tu radila dok je isla u srednju skolu a i sam sam cesto navracao/navratim pa sam se naslusao i nagledao situacija kad musterije, obicno oni sa strane, pocnu da bacaju cifte. Cudom se cude kako "u digitalno doba neko jos uvijek moze da posluje sa gotovinom", prijete kako ce ih "zauvijek izgubiti kao musterije" traze da "razgovaraju sa menadzerom/ vlasnikom." Na to im razdragano osoblje sa odusevljenjem daju telefon koji je direktna veza sa vlasnikom i da stvar bude jos komicnija, datira negdje u sezdesete sa sve spiralnim kablom i brojcanikom. Laughing  
Ako to ne o'ladi uzrujane onda ih sigurno spusti gazdino s drugu stranu zice: "pa sta sad hoces od mene". Razz


Poslednji izmenio Pera dana 04.06.23 23:29, izmenjeno ukupno 1 puta
Pera
Pera
Glavni administrator
Glavni administrator
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 1384
Član od: : 30.04.2023
Lokacija : USA

SveJug likes this post

Nazad na vrh Ići dole

unipolarni svet - Page 7 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od Doktor Živago 04.06.23 23:28

Ja nikad nemam vise od 10-20 eura u novčaniku.
Sve plaćam karticom osim kave u kafiću.
Doktor Živago
Doktor Živago
Administrators
Administrators
BZF150
Bedž zasluga za forum 150
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 5012
Član od: : 29.04.2023

Dario, SveJug and arcibald01 like this post

Nazad na vrh Ići dole

unipolarni svet - Page 7 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od Pera 04.06.23 23:33

U rodnom gradu bio djecko, moja generacija. Malo krupniji.
Im'o uzrecicu, jeb'o momka koji nema sto kila i hiljadu maraka u dzepu.
Pera
Pera
Glavni administrator
Glavni administrator
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 1384
Član od: : 30.04.2023
Lokacija : USA

Nazad na vrh Ići dole

unipolarni svet - Page 7 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od SveJug 05.06.23 8:07

U mom kraju (mislim na Balkanu) vecina prica o nekim besnim kolima, parame, evro ovde, evro tamo a niko prebijenu paru u dzep nema.
SveJug
SveJug
Poručnik
Poručnik
BOF
Bedž Osnivača Foruma
BZF150
Bedž zasluga za forum 150

Broj postova : 2008
Član od: : 29.04.2023

Dario likes this post

Nazad na vrh Ići dole

unipolarni svet - Page 7 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 7 od 40 Prethodni  1 ... 6, 7, 8 ... 23 ... 40  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu