JNA bili smo vojnici
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

LIMENI LJUBIMCI

+6
SveJug
Pera
Goran9030
vladimir
poručnik ness
Doktor Živago
10 posters

Strana 5 od 8 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeći

Ići dole

LIMENI LJUBIMCI - Page 5 Empty Re: LIMENI LJUBIMCI

Počalji od vladimir 09.06.23 0:10

Pera ::Ne kod "azijata"! Barem ovdje. import car vozila koja se uvoze.davno je bila polemika u usa a i u evropi sta je to import car a sta domace vozilo. misljenja su i dalje razlicita. jedni smatraju domace vozilo je ono koje se proizvodi u zemlji domacina a drugi i ta vozila smatraju import car jer su maticne kompanije u inostranstvu. ja ipak delim misljenje ovih drugih. tu Swedsma skidam kapu jer oni najvise cene domace bez obzira na cenu i kvalitet
vladimir
vladimir
Poručnik
Poručnik
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 1734
Član od: : 30.04.2023

Nazad na vrh Ići dole

LIMENI LJUBIMCI - Page 5 Empty Re: LIMENI LJUBIMCI

Počalji od Goran9030 09.06.23 1:11

Doktor Živago ::Meni nije glupo.
Svatko ima pravo na svoj ukus.
Kao i kod žena...
Netko voli crnke, netko brinete, drugi opet plavuše itd.

Apsolutno se slažem, zato što postoje izuzeci koji potvrđuju pravilo. Ja sam oduvijek bio izuzetak: volim plave, crne i garave
smeđe, riđe i sve sto naiđe.
A što se tiče automobila - tu ne forsiram marke i proizvođače. Ne volim ulagati veliki novac u automobile jer ih ne kupujem radi kasnije prodaje. Kupim, vozim i kada ga prodajem znam da sam ga (relativno) jeftino kupio, dugo (nadam se) koristio i da ga ne moram skupo prodati.
Bitno mi je da je udoban (to znači da preferiram dugačke aute) jer mi treba za vožnju na duge pruge, potrebno mi je mjesto za eventualni "teret" koji trebam povesti sa sobom, da se ne kvari prečesto i da ne prokišnjava.
Za uzvrat ga tetošim bolje nego sebe. Servisi su redoviti i ne preskačem ih. Ne vozim auto kod nekih "ispod šupe majstora", već u ovlašteni ili barem provjereni servis. Ugrađujem originalne dijelove dok je auto noviji, a kasnije kvalitetne zamjenske. Osobito pazim na gume, amortizere, kočnice i signalizaciju. Svi moji automobili (koje sam imao i koje imam) su garažirani.
I zar je previše očekivati od njih da me dobro služe?
Goran9030
Goran9030
Administrators
Administrators
BOF
Bedž Osnivača Foruma
BZF150
Bedž zasluga za forum 150

Broj postova : 2375
Član od: : 29.04.2023
Godine: : 58
Lokacija : U srcu Slavonije

https://sked.com.hr/shop/

Dario, Doktor Živago, SveJug and poručnik ness like this post

Nazad na vrh Ići dole

LIMENI LJUBIMCI - Page 5 Empty Re: LIMENI LJUBIMCI

Počalji od Dario 09.06.23 1:28

vladimir ::
Dario ::Eto, to je nama ovdje taj neki american dream ali ljudi ne kupuju strance bez razloga. Ja bih npr. prije uzeo Subaru XV nego BMW X3
to je imitacia terenca klasican crosover

Znam, BMW X3 isto tako. Malo jači je Forester ali već velik za moj ukus. Inače, po Njemačkoj ih nema nešto puno


Poslednji izmenio Dario dana 09.06.23 1:37, izmenjeno ukupno 1 puta
Dario
Dario
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 864
Član od: : 29.04.2023

Nazad na vrh Ići dole

LIMENI LJUBIMCI - Page 5 Empty Re: LIMENI LJUBIMCI

Počalji od Dario 09.06.23 1:34

vladimir ::
i platio retrovizor za 540i kolko  i najnoviji iphone. to je prica kod svih import car

Ni u Njemačkoj nije jeftin, sa senzorom mrtvog ugla, display, automatsko zatamnjivanje i ne brojati podešavanje i grijanje tu je par stotina nečega, bez montaže
Dario
Dario
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 864
Član od: : 29.04.2023

Nazad na vrh Ići dole

LIMENI LJUBIMCI - Page 5 Empty Re: LIMENI LJUBIMCI

Počalji od Goran9030 09.06.23 2:06

Švicarci izmjerili koliku buku stvaraju električni automobili i došli do zanimljivog zaključka
Objavio express -5. lipnja 2023.

Premda električni automobili nemaju bučan motor, kao benzinci i dizelaši, što se vanjske buke tiče, čini se da nema velikih razlika.

Ono što se već neko vrijeme zna u stručnim krugovima, sada su potvrdila ispitivanja u švicarskom kantonu Aargau, piše Revija HAK.

Ondje su stručnjaci za buku mjerili koliko su različiti modeli automobila glasni na rutama u gradu i izvan njega, javlja Regional Journal SRF-a.

Razlog za izjednačavenje svih tipova automobila je buka koja se stvara kada se gume kotrljaju po asfaltu. Od brzine od oko 25 km/h buka kotrljanja guma glasnija je od od motora. Što su gume šire, buka je snažnija. Pri brzini od 50 km/h Tesla X na električni pogon bila je praktički jednako glasna kao Audi RS6, benzinac od 600 KS. Budući da se trend ka sve težim modelima nastavlja i za električne automobile, buka s ceste se povećava, premda motori postaju tiši. Na primjer, prosječna težina novih automobila u Švicarskoj porasla je za oko 60 posto u posljednjih deset godina, s manje od 1,1 tone na gotovo 1,7 tona.

Buka s ceste je definitivno veliki problem. Prema istraživanjima u Švicarskoj je više od milijun ljudi izloženo prekomjernoj izloženosti. Prema istraživanjima, svake godine samo u Švicarskoj 450 ljudi prerano umre od posljedica buke s ceste. Osim toga, svake godine ima 2500 novih slučajeva dijabetesa, što liječnici pripisuju uličnoj buci. To je zato što buka izaziva razne stresne reakcije u mozgu. Ljudi se više ne mogu oporaviti, postaju fizički i psihički bolesni. K tome, buka s cesta daleko je najveći izvor buke u državi, ističe Švicarski savezni ured za okoliš (FOEN).
Goran9030
Goran9030
Administrators
Administrators
BOF
Bedž Osnivača Foruma
BZF150
Bedž zasluga za forum 150

Broj postova : 2375
Član od: : 29.04.2023
Godine: : 58
Lokacija : U srcu Slavonije

https://sked.com.hr/shop/

Doktor Živago likes this post

Nazad na vrh Ići dole

LIMENI LJUBIMCI - Page 5 Empty Re: LIMENI LJUBIMCI

Počalji od vladimir 09.06.23 8:40

hummer h3 tezna motora 220kg a tezina baterije tesle 500kg.ev imaju veliki problem sa samom tezinom vozila,brzinom punjenja baterije ali i sa hladjenjem i grejanjem i motora i baterije. da bi se izbegla prekomerna tezina vozila karoserija se pravi od aluminijuma i karbona sto povecava troskove proizvodnje ali i donos nove probleme
vladimir
vladimir
Poručnik
Poručnik
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 1734
Član od: : 30.04.2023

SveJug likes this post

Nazad na vrh Ići dole

LIMENI LJUBIMCI - Page 5 Empty Re: LIMENI LJUBIMCI

Počalji od vladimir 09.06.23 8:48

Volvo gradi fabriku EV u Slovackoj. investicija vredna 1.2 milijarde eur.slovacka vlada obezbedjuje 1/5 sume novca za ovu investiciju.
vladimir
vladimir
Poručnik
Poručnik
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 1734
Član od: : 30.04.2023

SveJug likes this post

Nazad na vrh Ići dole

LIMENI LJUBIMCI - Page 5 Empty Re: LIMENI LJUBIMCI

Počalji od SveJug 09.06.23 8:54

Citam i pratim komentare i sa skoro 48 godine radnog staza u toj bransi, mogu reci ( i savetovati) da je najpozeljnije da se kupi/vozi auto/marka te drzave gde zivis. Neko je vec napisao da je lanac serviznih radionica i rezervni delovi najjevtiniji. To stoji i cene su povoljne. Da vozim BMW u Svedsku umesto Volva je glupost. Ili obrnuto.

Za tu veliku zemlju sdruge strane bare, odavno je poznato da su Japanci povoljni. U nekim slucajevima je bilo i krize da uguse domacu proizvodnju (barem po informacijama o konkurentima pre par godine).

I podrzavam da svako ima svoj stav i prema tome i to kupuje. Neko da pare na auto, neko na pice a bogami neko i na zenske. I stime uspeva praviti komsije ljubomornim.
SveJug
SveJug
Poručnik
Poručnik
BOF
Bedž Osnivača Foruma
BZF150
Bedž zasluga za forum 150

Broj postova : 2008
Član od: : 29.04.2023

Dario, vladimir and arcibald01 like this post

Nazad na vrh Ići dole

LIMENI LJUBIMCI - Page 5 Empty Re: LIMENI LJUBIMCI

Počalji od SveJug 09.06.23 8:58

vladimir ::Volvo gradi fabriku EV u Slovackoj. investicija vredna 1.2 milijarde eur.slovacka vlada obezbedjuje 1/5 sume novca za ovu investiciju.

da za elektricna auto. Investicija 13 milijarde Skr. fabrika ce se graditi samo 100 km od Ukrajinske granice (Kosice). Kapacitet ce biti 250.000 auta godisnje.


Poslednji izmenio SveJug dana 09.06.23 9:05, izmenjeno ukupno 1 puta
SveJug
SveJug
Poručnik
Poručnik
BOF
Bedž Osnivača Foruma
BZF150
Bedž zasluga za forum 150

Broj postova : 2008
Član od: : 29.04.2023

Nazad na vrh Ići dole

LIMENI LJUBIMCI - Page 5 Empty Re: LIMENI LJUBIMCI

Počalji od SveJug 09.06.23 9:00

Sto je dobro za moju bivsu firmu, da ce se se karoserija proizvoditi i izporucivati odavde.
SveJug
SveJug
Poručnik
Poručnik
BOF
Bedž Osnivača Foruma
BZF150
Bedž zasluga za forum 150

Broj postova : 2008
Član od: : 29.04.2023

vladimir likes this post

Nazad na vrh Ići dole

LIMENI LJUBIMCI - Page 5 Empty Re: LIMENI LJUBIMCI

Počalji od vladimir 09.06.23 9:05

U automobilskoj industriji je vrlo bitno pratiti modne trendove svako kasnjene i ili izostannak adekvatnog modela u tom segmentu je veliki gubitak za proizvodjace. Najveca mana USA ALI I OSTALIH proizvodjaca automobila u odnosu na Eu proizvodjace je nedovoljna soficitarnost. jednom reciju previse su prosti. odavno su automobili prestali biti prevozno sredstvo od tacke a do tacke b
vladimir
vladimir
Poručnik
Poručnik
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 1734
Član od: : 30.04.2023

SveJug likes this post

Nazad na vrh Ići dole

LIMENI LJUBIMCI - Page 5 Empty Re: LIMENI LJUBIMCI

Počalji od vladimir 09.06.23 9:07

ne brinem se ja za Volvo jer je bar 5 god ispred konkurencije
vladimir
vladimir
Poručnik
Poručnik
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 1734
Član od: : 30.04.2023

SveJug and arcibald01 like this post

Nazad na vrh Ići dole

LIMENI LJUBIMCI - Page 5 Empty Re: LIMENI LJUBIMCI

Počalji od arcibald01 09.06.23 9:29

Pa še nekaj podatkov o Teslinih avtomobilih. Ali so popolnoma verodostojni ne vem, da pa je verjetno nekaj resnice v spodaj napisanem pa bo verjetno držalo.

Interni dokumenti iz Tesle pričajo o številnih težavah avtomobilov
Nemški Handelsblatt je pridobil več kot 100 GB internih dokumentov, ki mu jih je predal žvižgač iz podjetja. V več kot 23.000 dokumentih je poleg podatkov o 100.000 uslužbencih, tako sedanjih kakor nekdanjih, več tisoč poročil o težavah s Teslinim sistemom za avtonomno vožnjo oziroma avtopilotom. Dokumenti opisujejo dogajanje med letoma 2015 in 2022, večinoma iz ZDA, nekaj pa tudi iz Evrope in Azije.
arcibald01
arcibald01
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 674
Član od: : 01.05.2023

Nazad na vrh Ići dole

LIMENI LJUBIMCI - Page 5 Empty Re: LIMENI LJUBIMCI

Počalji od arcibald01 09.06.23 9:29

Večina prijav uporabnikov se nanaša na nenadno pospeševanje ali zaviranje vozila. V 2400 primerih je tesla nepričakovano močno pospešila, kar je v vsaj 232 primerih vodilo do prometne nesreče. Uradno so preiskovalci NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration) v nekaterih primerih krivdo pripisali napaki voznika. Druga zelo pogosta težava pa je zaviranje. Med dokumenti je 1500 primerov težav z zaviranjem, tudi 139 primerov zaviranja brez interakcije voznika in 383 primerov, ko se je vozilo povsem ustavilo brez razloga (phantom braking, phantom stop). To ni nov problem, ki pa še ni zadovoljivo rešen in občasno povzroči verižna trčenja. Nepričakovano zaviranje tesle je bilo povezano z več kot tisoč nezgodami.
arcibald01
arcibald01
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 674
Član od: : 01.05.2023

SveJug likes this post

Nazad na vrh Ići dole

LIMENI LJUBIMCI - Page 5 Empty Re: LIMENI LJUBIMCI

Počalji od arcibald01 09.06.23 9:34

Tesla se na prošnjo za komentar ni odzvala. Handelsblatt pa je uspel stopiti v stik z nekaterimi strankami, ki so bile prijavile težave, in te so zgodbe potrdile. V dokumentih pa so lahko prebrali, da interna navodila zaposlenim zapovedujejo izključno ustno komunikacijo s strankami. Nič pisnega, še posebej pa ne smejo dobiti kopij poročil interne preiskave posameznega incidenta ali podatkov, ki jih je zbral avtomobil. To so potrdile tudi stranke, saj jih je Tesla kontaktirala v glavnem prek telefona.

Podatki so z neta, kot sem že napisal ne trdim, da so popolnoma točni. V njihovo verodostojnost pa se naj prepriča vsak sam. Z razliko od nekaterih na tem forumu, ki objavljajo vse kar vidijo in prepričujejo, da gre za točne podatke, jaz običajno, preden rečem, da je nekaj točno, podatke preverim. Iz verodostojnega vira. In ker tega pri napisanem nisem uspel, sem napisal, da si sodbo o točnosti podatkov ustvari vsak sam. Gre pač pri meni za tako imenovano "profesionalno deformiranost".
arcibald01
arcibald01
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 674
Član od: : 01.05.2023

Nazad na vrh Ići dole

LIMENI LJUBIMCI - Page 5 Empty Re: LIMENI LJUBIMCI

Počalji od vladimir 09.06.23 9:41

tesla iskustvo iz prve ruke. placen 1200 000 sek u swedskoj posle 3 godine i predjenih 350 000 km prodat jedva za 700 000 sek. gubitak na ceni vozila za 3 god nesto oko 50 000eur. sto se tice vecih kvarova nije ih bilo ali problema sa grjanjem i kvakama na vratima da. slaba servisna mreza i nedostatak delova koji se cekaju i po 15 dana iz Usa. obzirom da je vozilo bilo u TAXI firmi i vozaci su ostajali bez plate za tih 15 dana.najveci problem je bio punjenje baterije. niko ne zeli da kad dodje na posao gubi vreme cekajuci da se napuni baterija jer se radi po ucinu na procenat. suma sumaru od zarade nije bilo nista daj boye da sam izvukao svoje pare koje sam ulozio za ove tri godine. nerentabilno i neisplativo. eto to tvrdi brat mog bivseg gazde inace vlasnik taxi firme u Stockholmu
vladimir
vladimir
Poručnik
Poručnik
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 1734
Član od: : 30.04.2023

Doktor Živago and arcibald01 like this post

Nazad na vrh Ići dole

LIMENI LJUBIMCI - Page 5 Empty Re: LIMENI LJUBIMCI

Počalji od Dario 09.06.23 14:50

Goran9030 ::Švicarci izmjerili koliku buku stvaraju električni automobili i došli do zanimljivog zaključka
Buka s ceste je definitivno veliki problem. Prema istraživanjima u Švicarskoj je više od milijun ljudi izloženo prekomjernoj izloženosti. Prema istraživanjima, svake godine samo u Švicarskoj 450 ljudi prerano umre od posljedica buke s ceste. Osim toga, svake godine ima 2500 novih slučajeva dijabetesa, što liječnici pripisuju uličnoj buci. To je zato što buka izaziva razne stresne reakcije u mozgu. Ljudi se više ne mogu oporaviti, postaju fizički i psihički bolesni. K tome, buka s cesta daleko je najveći izvor buke u državi, ističe Švicarski savezni ured za okoliš (FOEN).

Kao i obično, topla voda. Kad si malo dalje od auto ceste i načuljiš uši čuješ šum a ne motore, šum od guma na asfaltu. Ujedno ljudi žive u prosjeku sve duže al eto sad sve smeta, buka, djeca, hrana, štres na poslu... Ljudi ranije kopali rudu, othranili dvoje, troje i više zdrave djece... Živjeli jesu nešto kraće jer tada medicina ipak nije bila napredna kao danas. Danas se računaju u prosjek i oni koji leže po staračkim domovima nepokretni i čekaju kada će smrt doći po njih jer im je život mučenje.
Dijabetes se dobiva od genetičke predispozicije, loše ishrane i sjedenja pred TV-om i radom pred kompjutorom
Dario
Dario
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 864
Član od: : 29.04.2023

Doktor Živago likes this post

Nazad na vrh Ići dole

LIMENI LJUBIMCI - Page 5 Empty Re: LIMENI LJUBIMCI

Počalji od Dario 09.06.23 14:57

vladimir ::tesla iskustvo iz prve ruke. placen 1200 000 sek  u swedskoj posle 3 godine i predjenih 350 000 km prodat jedva za 700 000 sek. gubitak na ceni vozila za 3 god nesto oko 50 000eur. sto se tice vecih kvarova nije ih bilo ali problema sa grjanjem i kvakama na vratima da.  slaba servisna mreza i nedostatak delova koji se cekaju i po 15 dana iz Usa. obzirom da je vozilo bilo u TAXI  firmi i vozaci su ostajali bez plate za tih 15 dana.najveci problem je bio punjenje baterije. niko ne zeli da kad dodje na posao gubi vreme cekajuci da se napuni baterija jer se radi po ucinu na procenat. suma sumaru od zarade nije bilo nista daj boye da sam izvukao svoje pare koje sam ulozio za ove tri godine. nerentabilno i neisplativo. eto to tvrdi brat mog bivseg gazde inace vlasnik taxi firme u Stockholmu

Elektrika je dobra za autobuse, sa dostavu paketa i slično. Po danu pređeš nekih 100-200km po gradu gdje ne troši puno jer puni bateriju pri kočenju, rekuperacija, a preko noći ionako stoji u depou, ima 12 sati za punjenje, više nego dosta. Za taksi teže, oni rade u tri smjene, samo dođe drugi vozač i sa vremena na vrijeme na pumpu i napuni ga za deset minuta
Dario
Dario
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 864
Član od: : 29.04.2023

Doktor Živago likes this post

Nazad na vrh Ići dole

LIMENI LJUBIMCI - Page 5 Empty Re: LIMENI LJUBIMCI

Počalji od Dario 09.06.23 15:02

Dario
Dario
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 864
Član od: : 29.04.2023

Goran9030 and SveJug like this post

Nazad na vrh Ići dole

LIMENI LJUBIMCI - Page 5 Empty Re: LIMENI LJUBIMCI

Počalji od vladimir 09.06.23 15:10

vaxjo TAXI udruzenje dosli su do zakljucka da je EV  nepodoban za njihov posao. najblizi aerodrom Malme je 220 km to bi i moglo da prodje ali Stockholm Arlanda nikako 450km u jednom pravcu. zato su i odlucil da nabavka bude iskljucivo dizel malolitraznih vozila. ev ukratko receno sviranje onoj stvari
vladimir
vladimir
Poručnik
Poručnik
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 1734
Član od: : 30.04.2023

Nazad na vrh Ići dole

LIMENI LJUBIMCI - Page 5 Empty Re: LIMENI LJUBIMCI

Počalji od Pera 09.06.23 16:23

Elektrika je dobra za autobuse, sa dostavu paketa i slično.

Nema dobrih i losih (nemojte sad da se vacjate za Yuga Laughing ) automobila, ima samo adekvatnih i neadekvatnih.
Automobil je dignut na pijedestal i tretira se kao neko bozanstvo a u stvari je samo alatka i nista vise. Kod kupovine bi prvo trebalo da se gleda sta mu je buduca namjena i ko ce ga koristiti pa tek onda boja, koza, spojleri i sve ostalo. Meni, koji kad sam na terenu i do dorucka izvezem tri-cetiri stotine kilometara, radim pet sest sati (na jednostavnijim kvarovima) i do vecere se vratim kuci a sa sobom vucem sto kila alata i trista dijelova, Tesla, Passat, Civic, XC60... nisu rjesenje. S drugu stranu, mojoj zeni koja auto 90% vremena koristi po gradu, a najveci teret su krpice iz shopinga, nesto sto trosi 17/100 je malo mnogo.

Pera
Pera
Glavni administrator
Glavni administrator
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 1382
Član od: : 30.04.2023
Lokacija : USA

Goran9030, Dario, Doktor Živago and SveJug like this post

Nazad na vrh Ići dole

LIMENI LJUBIMCI - Page 5 Empty Re: LIMENI LJUBIMCI

Počalji od Doktor Živago 09.06.23 16:38

Bravo Pero.
Ja vozim Škodu Octaviu diesel, koja ima ogroman prtljažnik jer za sina vučem brdo stvari, lijekova i sl. A malo troši i služi mi za duza putovanja.
Iznos uloženog i dobivenog je super.
S druge straneza grad imamo mali autić, VW up tri cilindra, benzinac, koji je formalno ženin a vozimo ga oboje.
Kupili smo ga iz Rent-a-cara, bio je star 4 g., 49000 km na satu, 6600 eura.
Ni s jednim nemamo nikakvih problema, samo redovni servis i to je to.
Doktor Živago
Doktor Živago
Administrators
Administrators
BZF150
Bedž zasluga za forum 150
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 5012
Član od: : 29.04.2023

Dario and SveJug like this post

Nazad na vrh Ići dole

LIMENI LJUBIMCI - Page 5 Empty Re: LIMENI LJUBIMCI

Počalji od Goran9030 09.06.23 16:40

Dario ::

Elektrika je dobra za autobuse, sa dostavu paketa i slično. Po danu pređeš nekih 100-200km po gradu gdje ne troši puno jer puni bateriju pri kočenju, rekuperacija, a preko noći ionako stoji u depou, ima 12 sati za punjenje, više nego dosta. Za taksi teže, oni rade u tri smjene, samo dođe drugi vozač i sa vremena na vrijeme na pumpu i napuni ga za deset minuta

Za gradski prijevoz bi najbolje bilo koristiti tramvaje (gdje je to moguće), ili trolejbuse tamo gdje tramvaji ne mogu doći.
I jedno i drugo vozilo ide na struju, kad imaju trolu onda im ne trebaju skupi i "prljavi" akumulatori i baterije.
Nema punjenja, nego diži trolu i vozi.
Goran9030
Goran9030
Administrators
Administrators
BOF
Bedž Osnivača Foruma
BZF150
Bedž zasluga za forum 150

Broj postova : 2375
Član od: : 29.04.2023
Godine: : 58
Lokacija : U srcu Slavonije

https://sked.com.hr/shop/

Nazad na vrh Ići dole

LIMENI LJUBIMCI - Page 5 Empty Re: LIMENI LJUBIMCI

Počalji od Dario 09.06.23 16:43

vladimir ::vaxjo TAXI udruzenje dosli su do zakljucka da je EV  nepodoban za njihov posao. najblizi aerodrom Malme je 220 km to bi i moglo da prodje ali Stockholm Arlanda nikako 450km u jednom pravcu. zato su i odlucil da nabavka bude iskljucivo dizel malolitraznih vozila. ev ukratko receno sviranje onoj stvari

Ne bih se nikad vozio 220km do aerodroma, za to postoje vlakovi, autobusi. Koliko treba para u ionako skupoj Švedskoj za 220km taksijem, tamo samo kad uđeš već si 6€ lakši
Dario
Dario
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 864
Član od: : 29.04.2023

Goran9030 likes this post

Nazad na vrh Ići dole

LIMENI LJUBIMCI - Page 5 Empty Re: LIMENI LJUBIMCI

Počalji od Dario 09.06.23 16:53

Goran9030 ::
Dario ::

Elektrika je dobra za autobuse, sa dostavu paketa i slično. Po danu pređeš nekih 100-200km po gradu gdje ne troši puno jer puni bateriju pri kočenju, rekuperacija, a preko noći ionako stoji u depou, ima 12 sati za punjenje, više nego dosta. Za taksi teže, oni rade u tri smjene, samo dođe drugi vozač i sa vremena na vrijeme na pumpu i napuni ga za deset minuta

Za gradski prijevoz bi najbolje bilo koristiti tramvaje (gdje je to moguće), ili trolejbuse tamo gdje tramvaji ne mogu doći.
I jedno i drugo vozilo ide na struju, kad imaju trolu onda im ne trebaju skupi i "prljavi" akumulatori i baterije.
Nema punjenja, nego diži trolu i vozi.

Tramvaji imaju manu kad im se blokiraju šine. Često se dogode nezgode i tu stoji čitava linija jer jednostavno tramvaj ne može obići. Trolejbus onako ali ako su neki radovi ne može u obilaznicu jer nema napajanja. Uz put infrastrukturu za tramvaj za igraditi pa i održavati nije jeftino. Za trolu je malo jeftinije jer otpadaju šine. Ali opet treba graditi trafo stanice, bandere, vodove i onda naiđe neka budala i misli, ma mogu tu proći bez problema sa kamionom dizalicom.
Bus na gorivo ili akumulator pošalji na cestu i to je to, pravi linije gdje hoćeš kao i obilaznice po potrebi
Akumulatori jesu danas skupi ali uz masovnu proizvodnju past će im i cijena, kao i svemu uostalom. Sad, "prljavo" je danas sve. Samo akumulator je u principu građen jednostavno i može se fino reciklirati a novi modeli su sve dugotrajniji.
Kao i sa svim proizvodima. Prije par godina stidljivo se pojavljivali SSD-ovi sa nekih 100-250 GB, uglavnom na njima se smještao OS kako bi komp brže radio. Danas gledam 4 i čak 8 GB po pristupačnoj cijeni. 4TB za 230€ a do prije par godina 500 GB bilo 120-150€
Dario
Dario
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 864
Član od: : 29.04.2023

Doktor Živago likes this post

Nazad na vrh Ići dole

LIMENI LJUBIMCI - Page 5 Empty Re: LIMENI LJUBIMCI

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 5 od 8 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeći

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu