JNA bili smo vojnici
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

JNA - vojnički dani

+5
arcibald01
SveJug
Pera
Doktor Živago
sloba1
9 posters

Strana 1 od 4 1, 2, 3, 4  Sledeći

Ići dole

JNA - vojnički dani Empty JNA - vojnički dani

Počalji od sloba1 Čet 25 Maj - 7:01

Drugarice i drugovi vojnici JNA vreme je za POVEČERJE

JNA - vojnički dani 34891310

Napomena: Išao sam na mesto gde piše -JNA ali tamo su neka polja, ne znam šta je to. Hteo sam da ukucam ovu temu ali pod JNA ali mi nešto iskočilo što nema na drugim mestima... Ili sam ja komp. nepismen pa ne znam svrhu tih polja pod - JNA
sloba1
sloba1
Potporučnik
Potporučnik
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 1379
Član od: : 10.05.2023
Godine: : 61
Lokacija : Petrovaradin

Nazad na vrh Ići dole

JNA - vojnički dani Empty Re: JNA - vojnički dani

Počalji od Doktor Živago Čet 25 Maj - 19:02

Meni je u Jna bilo u svakom pogledu nezaboravno.
Puno je vise bilo smijesno ludih situavija, bilo je nezgodnih pa i tragičnih.
Odmah nekako po dolasku u Petrinju gdje sam bio na tzv.otkomandi jer su nas iz matične kasarne u Gospiću poslali na obuku u Petrinju, vec nakon 12 dana vojnog roka nam se ubio tzv. Džomba iz voda veze vojnik iz Bijelog Polja. Mislim da se zvao Nenad Vojinović. Učinio je to iz puške koju je dužio, PAP- ovke.
Nikada se nije saznalo odakle mu metak.
Strašno tužno.
Sve nas je to duboko potreslo...a osim tog događaja, ostalo je bilo super.
Puno dobrih drugova i zafrkancije.
Doktor Živago
Doktor Živago
Administrators
Administrators
BZF150
Bedž zasluga za forum 150
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 5012
Član od: : 29.04.2023

Dario likes this post

Nazad na vrh Ići dole

JNA - vojnički dani Empty Re: JNA - vojnički dani

Počalji od Goran9030 Čet 25 Maj - 21:05

Da mi je u JNA bilo loše danas ne bih bio na ovom forumu. Siguran sam da ima mnogo ljudi koji iz JNA nose loše uspomene, ali isto tako i da nas ima puno više sa onim dobrim.
Ako si u vojsku došao sa negativnim stavom, okolina u koju si došao je to brzo prepoznala i tako se i odnosila prema tebi. Logično je da ti onda nije bilo bajno.
Moj prvi razgovor sa komandirom voda (kod predstavljanja u kancelariji) je počeo katastrofalno jer je par dana prije mene u moju jedinicu stiglo stanovito pismo.
Sjećam se da je kapetan teško uzdahnuo i glasno zapitao "kud baš ja da ga zadesim".
Bio sam pod prismotrom, ali kasnije se puno toga razjasnilo i "pismo" je završilo možda u smeću, a možda i u nekoj arhivi.
U svakom slučaju baš na inzistiranje kap. Radovanovića sam išao na kurs za KO i dobio desetinu, naravno - guštere da još jednom prođem čitavu obuku Smile
Goran9030
Goran9030
Administrators
Administrators
BOF
Bedž Osnivača Foruma
BZF150
Bedž zasluga za forum 150

Broj postova : 2373
Član od: : 29.04.2023
Godine: : 58
Lokacija : U srcu Slavonije

https://sked.com.hr/shop/

Nazad na vrh Ići dole

JNA - vojnički dani Empty Re: JNA - vojnički dani

Počalji od Pera Čet 25 Maj - 21:29

U svakom slučaju baš na inzistiranje kap. Radovanovića sam išao na kurs za KO i dobio desetinu, naravno - guštere da još jednom prođem čitavu obuku Smile

Ako ima negdje (ili se trazi), upisite me.
Pera
Pera
Glavni administrator
Glavni administrator
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 1382
Član od: : 30.04.2023
Lokacija : USA

Nazad na vrh Ići dole

JNA - vojnički dani Empty Re: JNA - vojnički dani

Počalji od SveJug Čet 25 Maj - 22:54

Goran9030 ::jer je par dana prije mene u moju jedinicu stiglo stanovito pismo.

Bio sam pod prismotrom, Smile

Prismotrom, nisi bio jedini. Za mene su sve znali. Kao pomocnik dezurnom, pita me kapetan, Tvoj otac, kada se ozenio ponovo? Pre Svedske ili u Svedsku?  Tada sam svatio da znaju sve o meni, cak kada sam i nevinost izgubio.
SveJug
SveJug
Poručnik
Poručnik
BOF
Bedž Osnivača Foruma
BZF150
Bedž zasluga za forum 150

Broj postova : 2006
Član od: : 29.04.2023

Nazad na vrh Ići dole

JNA - vojnički dani Empty Re: JNA - vojnički dani

Počalji od Goran9030 Pet 26 Maj - 0:39

Kad malo razmislim, to sa prismotrom me prati čitav život, puno prije JNA, za vrijeme i puno kasnije.
Možda im jednog dana dosadi.
Goran9030
Goran9030
Administrators
Administrators
BOF
Bedž Osnivača Foruma
BZF150
Bedž zasluga za forum 150

Broj postova : 2373
Član od: : 29.04.2023
Godine: : 58
Lokacija : U srcu Slavonije

https://sked.com.hr/shop/

Doktor Živago and SveJug like this post

Nazad na vrh Ići dole

JNA - vojnički dani Empty Re: JNA - vojnički dani

Počalji od SveJug Pet 26 Maj - 8:33

Goran9030 ::Kad malo razmislim, to sa prismotrom me prati čitav život, puno prije JNA, za vrijeme i puno kasnije.
Možda im jednog dana dosadi.

Uvek su spremni jer ih nista nesme iznenaditi. Very Happy
SveJug
SveJug
Poručnik
Poručnik
BOF
Bedž Osnivača Foruma
BZF150
Bedž zasluga za forum 150

Broj postova : 2006
Član od: : 29.04.2023

Nazad na vrh Ići dole

JNA - vojnički dani Empty Re: JNA - vojnički dani

Počalji od Doktor Živago Pet 26 Maj - 8:42

Ma i o meni je poslana koverta iz Ureda za obranu iz Vinkovaca, i znali su sve o meni. Taj sustav nije bio normalan.
Čak me naš komandir voda veze poručnik Antonijević u Petrinji, a kad me predložio za prijavnicu upozorio, prije razgovora sa bezbednjakom, da govorim istinu, ništa ne prešutim, da se ne igram. I svaka mu čast.
Kakva je to bila država, ništa nije prepuštala slučaju. Nevjerojatno.

O tome bi mogao da više zna, naš Pera.
Doktor Živago
Doktor Živago
Administrators
Administrators
BZF150
Bedž zasluga za forum 150
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 5012
Član od: : 29.04.2023

Nazad na vrh Ići dole

JNA - vojnički dani Empty Re: JNA - vojnički dani

Počalji od Goran9030 Pet 26 Maj - 10:27

O meni je osim koverte iz Ureda za obranu Đakovo koja se standardno slala (sadržaj nije bio standardan Smile ), stigla i jedna iz OO SKH iz moje MZ. Tu su me osobito "nakitili", pa je u kombinaciji sa onim iz dosjea ispalo prilično impresivno.
Žao mi je što ta dva pisma danas nemaju (ili ne koriste) u državnim institucijama.
Jbg, kad god se o meni pisalo, koristili su to samo kad je bilo negativno za mene. Kasnije kada bi moglo biti pozitivno, opet se izvuklo ono negativno.
A oni isti koji su mi pisali karakteristiku 1984/85, pisali su mi je i kasnije - samo obrnuto.
cheers cheers cheers cheers cheers
Goran9030
Goran9030
Administrators
Administrators
BOF
Bedž Osnivača Foruma
BZF150
Bedž zasluga za forum 150

Broj postova : 2373
Član od: : 29.04.2023
Godine: : 58
Lokacija : U srcu Slavonije

https://sked.com.hr/shop/

Doktor Živago and SveJug like this post

Nazad na vrh Ići dole

JNA - vojnički dani Empty Re: JNA - vojnički dani

Počalji od Doktor Živago Pet 26 Maj - 11:39

Pa da. U tim kuvertama i jesu bile samo negativne karakteristike.
Za mene je pisalo " klerikalac", nepoželjni element i sl.
U srednjoj školi smo izdavali omladinski list koji se zvao ŽVOKS ( Život Vinkovačke omladine koja spava), a ja sam bio u uredništvu. I pokušavali smo probuditi omladinu tim pisanjem i tako...
I onda smo u nekom društvu, nas više tzv .novinara pričali o listu i jedan je kolega na upit zašto se list tako zove on ko iz topa ispali: " Živjela vena od kur..samoupravljačkog".

Drugi dan smo svi završili u muriji koja nas je danima ispitivala, pa pozivi roditeljima, kako nam je to palo napamet, kako omladina " spava" to nije točno...med i mlijeko.
Svi smo dobili ukore...i sve ok. Bio sam oslobođen mature zbog odličnih ocjena, a list je nakratko zabranjen.
Generacija iza nas je nastavila istim žarom.
Doktor Živago
Doktor Živago
Administrators
Administrators
BZF150
Bedž zasluga za forum 150
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 5012
Član od: : 29.04.2023

Goran9030 and Pera like this post

Nazad na vrh Ići dole

JNA - vojnički dani Empty Re: JNA - vojnički dani

Počalji od Pera Pet 26 Maj - 13:23

O tome bi mogao da više zna, naš Pera.

Nista ja ne znam.
Pera
Pera
Glavni administrator
Glavni administrator
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 1382
Član od: : 30.04.2023
Lokacija : USA

Goran9030 likes this post

Nazad na vrh Ići dole

JNA - vojnički dani Empty Re: JNA - vojnički dani

Počalji od arcibald01 Pet 26 Maj - 14:31

Ja, smo pač bili družba, kjer so posamezne službe,  o vsakem vedele vse. Pravzaprav samo o tistih, ki so bili zanimivi za te službe. Zagotovo so bili pod drobnogledom vsi, ki so delali v tujini. Ali dovolj je bilo če so v tujini delali starši.

V tujino pa tako nisi smel preden nisi odslužil vojsko. Nisi dobil potnega lista, če pa že, za zelo kratek čas, samo za čas ko si bil v tujini. Kot na. pr. v kakšni študentski delegaciji, športni delegaciji in podobno. In samo za čas dokler je n. pr. trajalo športno tekmovanje ali študentsko srečanje. Je pa vsak, ki je želel ostati v tujini takoj dobil politično zatočišče, tudi v kakšni vzhodni državi, če je zanj zaprosil. Pa so bili zelo redki, ki so hoteli ostati v tujini. Sicer pa bi se dalo o tem veliko napisati.

Mogoče še samo to, moja generacija, ki je služila JLA pred več kot 50 leti je imela v vojaški knjižici vpisano karakteristiko. Te kasneje več niso vpisovali v vojaško knjižico, to pa ne pomeni, da karakteristike o posameznikih niso obstajale. Samo o njih posamezniki niso vedeli ničesar, niti tisti na katere se je karakteristika nanašala.

Lahko pa povem, da sem videl svoj dosje, praktično je bil voden od končanja osnovne šole, pa še o mojih starših je bilo napisanega marsikaj, kar nisem vedel, pa verjetno niti oni sami.
Škoda da sta bila starša že pokojna, ko sem si dosje ogledal, bi jih vprašal marsikaj. Verjamem pa, da je bilo zapisano v večini resnično, vsaj koliko sem lahko ocenil po tolikih letih.
arcibald01
arcibald01
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 674
Član od: : 01.05.2023

Goran9030, Doktor Živago and SveJug like this post

Nazad na vrh Ići dole

JNA - vojnički dani Empty Re: JNA - vojnički dani

Počalji od Goran9030 Pet 26 Maj - 16:05

Ma kad se zanemare te "karakteristike" i ako si se uklopio u ekipu (a mi smo to zaista bili), onda je sve bilo OK.
Tako da kad dobro promislim i "sve stavim na papir", dani provedeni u JNA , tih godinu i kusur pripadaju onom dijelu mog života kojeg se najradije sjećam.
Naravno: ne samo taj period, da ne bi netko pomislio da sam van JNA čitavo vrijeme bio nesretan Very Happy Very Happy
Goran9030
Goran9030
Administrators
Administrators
BOF
Bedž Osnivača Foruma
BZF150
Bedž zasluga za forum 150

Broj postova : 2373
Član od: : 29.04.2023
Godine: : 58
Lokacija : U srcu Slavonije

https://sked.com.hr/shop/

Doktor Živago, SveJug and Pera like this post

Nazad na vrh Ići dole

JNA - vojnički dani Empty Re: JNA - vojnički dani

Počalji od SveJug Pet 26 Maj - 16:41

Goran9030 ::Ma kad se zanemare te "karakteristike" i ako si se uklopio u ekipu (a mi smo to zaista bili), onda je sve bilo OK.
Tako da kad dobro promislim i "sve stavim na papir", dani provedeni u JNA , tih godinu i kusur pripadaju onom dijelu mog života kojeg se najradije sjećam.
Naravno: ne samo taj period, da ne bi netko pomislio da sam van JNA čitavo vrijeme bio nesretan Very Happy Very Happy

Cesto pricam o tom periodu sa zemljacima. neki me cak i pitaju zar nije ti zao tih 18 meseci i para sto si izgubio za to vreme.
Ne jer u tom periodu sam doziveo nesto sto neki nece za ceo zivot. U tom periodu sam se okalio, ucelicio i utvrdio moj identitet.
SveJug
SveJug
Poručnik
Poručnik
BOF
Bedž Osnivača Foruma
BZF150
Bedž zasluga za forum 150

Broj postova : 2006
Član od: : 29.04.2023

Goran9030, Doktor Živago and Pera like this post

Nazad na vrh Ići dole

JNA - vojnički dani Empty Re: JNA - vojnički dani

Počalji od Doktor Živago Pet 26 Maj - 16:54

E, to Južni.
Postali smo zreliji, naučili se disciplini i vojnom redu i struci a bogme skupila se i dobra klapa ljudi.
Doktor Živago
Doktor Živago
Administrators
Administrators
BZF150
Bedž zasluga za forum 150
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 5012
Član od: : 29.04.2023

Goran9030 likes this post

Nazad na vrh Ići dole

JNA - vojnički dani Empty Re: JNA - vojnički dani

Počalji od SveJug Pet 26 Maj - 17:00

Doktor Živago ::E, to Južni.
Postali smo zreliji, naučili se disciplini i vojnom redu i struci a bogme skupila se i dobra klapa ljudi.

Ja sam u JNA otisao sa 23 godine. Dosta toga proputovao. Radio na terenu i raznim mestima. Sve je to bilo skola na svoj nacin ali to drugastvo koje sam tamo doziveo, bilo je samo tamo.
SveJug
SveJug
Poručnik
Poručnik
BOF
Bedž Osnivača Foruma
BZF150
Bedž zasluga za forum 150

Broj postova : 2006
Član od: : 29.04.2023

Goran9030 and Doktor Živago like this post

Nazad na vrh Ići dole

JNA - vojnički dani Empty Re: JNA - vojnički dani

Počalji od sloba1 Uto 30 Maj - 17:19

Goran9030 ::Da mi je u JNA bilo loše danas ne bih bio na ovom forumu. Siguran sam da ima mnogo ljudi koji iz JNA nose loše uspomene, ali isto tako i da nas ima puno više sa onim dobrim.
Ako si u vojsku došao sa negativnim stavom, okolina u koju si došao je to brzo prepoznala i tako se i odnosila prema tebi. Logično je da ti onda nije bilo bajno.
Moj prvi razgovor sa komandirom voda (kod predstavljanja u kancelariji) je počeo katastrofalno jer je par dana prije mene u moju jedinicu stiglo stanovito pismo.
Sjećam se da je kapetan teško uzdahnuo i glasno zapitao "kud baš ja da ga zadesim".
Bio sam pod prismotrom, ali kasnije se puno toga razjasnilo i "pismo" je završilo možda u smeću, a možda i u nekoj arhivi.
U svakom slučaju baš na inzistiranje kap. Radovanovića sam išao na kurs za KO i dobio desetinu, naravno - guštere da još jednom prođem čitavu obuku Smile

Objasni mi... kakvo je to - stanovito pismo.
sloba1
sloba1
Potporučnik
Potporučnik
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 1379
Član od: : 10.05.2023
Godine: : 61
Lokacija : Petrovaradin

Nazad na vrh Ići dole

JNA - vojnički dani Empty Re: JNA - vojnički dani

Počalji od Doktor Živago Uto 30 Maj - 22:40

SveJug ::
Doktor Živago ::E, to Južni.
Postali smo zreliji, naučili se disciplini i vojnom redu i struci a bogme skupila se i dobra klapa ljudi.


Bilo je jako dobre ekipe i u onim našim balkanskim cirkusima

Ja sam u JNA otisao sa 23 godine. Dosta toga proputovao. Radio na terenu i raznim mestima. Sve je to bilo skola na svoj nacin ali to drugastvo koje sam tamo doziveo, bilo je samo tamo.
Doktor Živago
Doktor Živago
Administrators
Administrators
BZF150
Bedž zasluga za forum 150
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 5012
Član od: : 29.04.2023

SveJug likes this post

Nazad na vrh Ići dole

JNA - vojnički dani Empty Re: JNA - vojnički dani

Počalji od Goran9030 Sre 31 Maj - 14:10

sloba1 ::
Goran9030 ::Da mi je u JNA bilo loše danas ne bih bio na ovom forumu. Siguran sam da ima mnogo ljudi koji iz JNA nose loše uspomene, ali isto tako i da nas ima puno više sa onim dobrim.
Ako si u vojsku došao sa negativnim stavom, okolina u koju si došao je to brzo prepoznala i tako se i odnosila prema tebi. Logično je da ti onda nije bilo bajno.
Moj prvi razgovor sa komandirom voda (kod predstavljanja u kancelariji) je počeo katastrofalno jer je par dana prije mene u moju jedinicu stiglo stanovito pismo.
Sjećam se da je kapetan teško uzdahnuo i glasno zapitao "kud baš ja da ga zadesim".
Bio sam pod prismotrom, ali kasnije se puno toga razjasnilo i "pismo" je završilo možda u smeću, a možda i u nekoj arhivi.
U svakom slučaju baš na inzistiranje kap. Radovanovića sam išao na kurs za KO i dobio desetinu, naravno - guštere da još jednom prođem čitavu obuku Smile

Objasni mi... kakvo je to - stanovito pismo.
Taj dio nema puno dodira sa temom, pa ću samo kratko odgovoriti.
Prije odlaska u JNA, bio sam predložen za prijem u SK. Na sastanku na koji sam pozvan, zahvalio sam se na ukazanoj časti i izjasnio se da ne želim ulaziti u članstvo Partije.
Kako takva praksa nije bila uobičajena za to vrijeme, očito sam nekoga jako naljutio, pa je ta ista OO SK (u vidu dvojice članova) napisala to "stanovito pismo" u kojem su me prikazali u lošem svjetlu, a osobito stoga jer sam "odbio" biti član... itd itd itd.
Eto, to je najkraće objašnjenje kojim neću opterećivati temu, a niti uskratiti odgovor.
smiley10
Goran9030
Goran9030
Administrators
Administrators
BOF
Bedž Osnivača Foruma
BZF150
Bedž zasluga za forum 150

Broj postova : 2373
Član od: : 29.04.2023
Godine: : 58
Lokacija : U srcu Slavonije

https://sked.com.hr/shop/

Doktor Živago and SveJug like this post

Nazad na vrh Ići dole

JNA - vojnički dani Empty Re: JNA - vojnički dani

Počalji od SveJug Sre 31 Maj - 16:53

Znaci da nisi ni dobio znacku primernog vojnike? kako je meni objasnjeo, to je bilo jedan od uslova, ili?



Poslednji put izmenio SveJug dana Sre 31 Maj - 17:21, izmenio ukupno 2 puta
SveJug
SveJug
Poručnik
Poručnik
BOF
Bedž Osnivača Foruma
BZF150
Bedž zasluga za forum 150

Broj postova : 2006
Član od: : 29.04.2023

Goran9030 and Doktor Živago like this post

Nazad na vrh Ići dole

JNA - vojnički dani Empty Re: JNA - vojnički dani

Počalji od Goran9030 Sre 31 Maj - 17:15

Kod nas je značku primjernog vojnika dobio vozač Marković Selman, sa Kosova - zaboravio sam točan naziv mjesta.
"Markiš" kako smo ga zvali nije niti imao beretku, već je nosio titovku. Došao je kod nas u prekomandu.
Kod dodjele značke, bilo je na ploči u učionici ispisano nekoliko imena, a mi smo dobili papiriće da upišemo jedno od njih.
Uglavnom, Markiš je dobio 100% glasova, uz njegov nevažeći listić jer naravno - nije glasao za sebe. Koliko se sjećam on nije bio član SK, i to kod nas nije bilo ni bitno ni presudno.
Definitivno je bio najomiljenija osoba u čitavom vodu, sa naglaskom na njegove ljudske vrijednosti. Neki iz drugih jedinica su se kasnije u kantini čudili da su za Markovića glasali i Albanci sa Kosova, ali to su bili oni koji nisu znali kako funkcionira naš vod i oni koji nisu dovoljno poznavali dotičnog.
Goran9030
Goran9030
Administrators
Administrators
BOF
Bedž Osnivača Foruma
BZF150
Bedž zasluga za forum 150

Broj postova : 2373
Član od: : 29.04.2023
Godine: : 58
Lokacija : U srcu Slavonije

https://sked.com.hr/shop/

Doktor Živago likes this post

Nazad na vrh Ići dole

JNA - vojnički dani Empty Re: JNA - vojnički dani

Počalji od SveJug Sre 31 Maj - 17:22

SveJug ::Znaci da nisi ni dobio znacku primernog vojnike? kako je meni objasnjeo, to je bilo jedan od uslova, ili?


Pitam ovo jer i ja sam bio predlozen a Porucnik (jedan od staresina) mi je objasnio da je to jedan uslov koje nisam izpunjavao.  Mesto toga dobio 7 dana. E sada dali je vreme sluzenja igralo ulogu, neznam (ja sam jos sluzio dok je JBT bio ziv).


Poslednji izmenio SveJug dana Sre 31 Maj - 19:44, izmenjeno ukupno 1 puta
SveJug
SveJug
Poručnik
Poručnik
BOF
Bedž Osnivača Foruma
BZF150
Bedž zasluga za forum 150

Broj postova : 2006
Član od: : 29.04.2023

Nazad na vrh Ići dole

JNA - vojnički dani Empty Re: JNA - vojnički dani

Počalji od Goran9030 Sre 31 Maj - 17:28

Mislim da to nije bilo bitno, barem ne kod nas i 1985/86. iako smo bili gardijska brigada.
Ja sam za dan JRM dobio 7, a za dan JNA 10 dana nagradno. Osim toga, skupilo se tu još nekih dodatnih dana tako da sam osim redovnog skraćenja imao još 28 dana nagradnog.


Goran9030
Goran9030
Administrators
Administrators
BOF
Bedž Osnivača Foruma
BZF150
Bedž zasluga za forum 150

Broj postova : 2373
Član od: : 29.04.2023
Godine: : 58
Lokacija : U srcu Slavonije

https://sked.com.hr/shop/

SveJug and poručnik ness like this post

Nazad na vrh Ići dole

JNA - vojnički dani Empty Re: JNA - vojnički dani

Počalji od Doktor Živago Čet 1 Jun - 0:08

Ja nisam dobio niti dana nagradnog iako sam bio armijski prval u gađanju vojničkom puškom a naša ekipa iz kasarne je ekipno bila treća.
Nitko od nas nije dobio niti dana, ali nas je zato cijela kasarna dočekala u špaliru kada smo se vratili sa takmičenja. I to je nešto.
Sad, kasarna u Gospiću je važila za nekalav kazneni puk u smislu da je većina starješina tamo završila po kazni.
To može ev.razjasniti Pera ili Ness, ali tada se o tome naveliko pričalo.
Sto je istina ne znam, ali znam da niti jednog dana nagradnog odsustva nisam dobio.
Čak ni za davanje krvi kada smo spašavali obitelj stradalu u prometu, nego smo naprotiv nas sedmorica završili u pritvoru jer smo to mapravili na svoju ruku i bez znanja komandira.
Kakav vražji komandir u 02.00 sati noću. Bio sam dežurni na centru veze i primio sam molbu za pomoć iz bolnice koja se i danas nalazi preko puta kasarne od dež.liječnice za krv.grupu A-. Radilo se o obitelji koja je imala prometni udes kod Karlobaga.
Ja sam imao tu krv.grupu, dež.oficir je spavao, pozvao sam požarnog voda veze da budi sve drugove iz voda i da dize one sa tom krvnom grupom.
Ovaj je tako i napravio. 6 drugova u pidžamama i papučama trči preko piste do žice...bilo je ljetno doba. Smiješno i humano u isto vrijeme. Mene je zamijenio na centru drugi kolega a mi kroz žicu u bolnicu.
I doktori nisu mogli vjerovati. Ali to smo napravili i nikad mi nece biti zao zbog toga. Ujutro je naravno nas blesavi potporučnik trazio objasnjenje i poslo nas u pritvor.
A iz njega nas izvukao komandir iz centra zast.I klase Branko Bižić, ljudina od čovjeka.
Saznao je jer nas je pohvalio dir.bolnice. Spasili smo trudnu ženu i dvoje djece ali ne i njenog supruga.
Nažalost.
Doktor Živago
Doktor Živago
Administrators
Administrators
BZF150
Bedž zasluga za forum 150
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 5012
Član od: : 29.04.2023

Goran9030 and Pera like this post

Nazad na vrh Ići dole

JNA - vojnički dani Empty Re: JNA - vojnički dani

Počalji od SveJug Čet 1 Jun - 9:07

Doktor Živago ::, kasarna u Gospiću je važila za nekalav kazneni puk u smislu da je većina starješina tamo završila po kazni.
To može ev.razjasniti Pera ili Ness, ali tada se o tome naveliko pričalo.
Sto je istina ne znam, ali znam da niti jednog dana nagradnog odsustva nisam dobio.
Nažalost.

To se pricalo i za Koprivnicu. Mi dobijali odande vojnike za strazu.
SveJug
SveJug
Poručnik
Poručnik
BOF
Bedž Osnivača Foruma
BZF150
Bedž zasluga za forum 150

Broj postova : 2006
Član od: : 29.04.2023

Nazad na vrh Ići dole

JNA - vojnički dani Empty Re: JNA - vojnički dani

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 4 1, 2, 3, 4  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu