JNA bili smo vojnici
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

unipolarni svet

+5
SveJug
Goran9030
arcibald01
Doktor Živago
Dario
9 posters

Strana 12 od 40 Prethodni  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 26 ... 40  Sledeći

Ići dole

unipolarni svet - Page 12 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od Dario 16.06.23 12:33

Pa jeste, niču stanovi ali za keš, tko može nek izvoli. Sada, može li danas čistačica kupiti te stanove što samo niču? Kako danas stoji zdravstvo kad ljudi umiru dok ne dođu na red za operaciju. Ja kažem kako je naš čovjek bio cijenjen i stručan radnik po svijetu. Naše firme su izgradile pola arapskih zemalja, prvi McDonald u Moskvi je rađen pod Geneksom i još koješta. Da ne govorim o pojedincima koji su izgradili fine karijere negdje gdje se cijenio rad.
Sa tim rudnicima i željezara i ostalom je ranije nekom bio jako dubok džep gdje su završavali svi ti krediti. Kod Nijemca se dobije novac, sve mora biti crno na bijelo i porez se platiti mora. Devedesetih Jürgen Schneider, njemački poduzetnik koji je bio težak milijarde završio je u zatvoru, pobjegao za Floridu i tamo  bio uhapšen i zaglavio u Njemačkoj par godina a sva imovina oduzeta.
I eto kako su Nijemci nešto napravili od tih novaca što su dobili...
Dario
Dario
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 864
Član od: : 29.04.2023

Doktor Živago likes this post

Nazad na vrh Ići dole

unipolarni svet - Page 12 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od vladimir 16.06.23 17:09

pa ne verujem da cistacica u Nemackoj moze kupiti sebi stan ,tesko moze i stanarinu i rezije platiti. sto se tice operacija i u EU se ceka od 6 meseci pa na vise..do dolasna Kineza Srbija nije u Kinu IZVOZILA NISTA sad je taj izvoz vredan 1.
5 milijarda usd
vladimir
vladimir
Poručnik
Poručnik
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 1734
Član od: : 30.04.2023

Nazad na vrh Ići dole

unipolarni svet - Page 12 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od Dario 16.06.23 19:00

Ne govorimo o Njemačkoj nego kod nas. I kod nas je stan bio skup ako si ga tek tako kupio, a spremačica ga je od tadašnje plaće isto mogla kupiti kao i u Njemačkoj ali eto, i spremačica je dolazila preko firme do stana.
Što se tiče operacija, u Njemačkoj za par tjedana, dok se ne urade nalazi i ne isplanira.
Što se tiče izvoza:

unipolarni svet - Page 12 2

Danas Srbija najbolje posluje sa Njemačkom i ona je prva na listi izvoza, 2,7 milijardi, druga je Italija sa 1,5
Kina je na 6. mjestu sa 860 milijuna, Rusija iza toga sa 770 milijuna eura

Dario
Dario
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 864
Član od: : 29.04.2023

Doktor Živago likes this post

Nazad na vrh Ići dole

unipolarni svet - Page 12 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od vladimir 16.06.23 19:10

[quote="Dario"]Ne govorimo o Njemačkoj nego kod nas. I kod nas je stan bio skup ako si ga tek tako kupio, a spremačica ga je od tadašnje plaće isto mogla kupiti kao i u Njemačkoj ali eto, i spremačica je dolazila preko firme do stana.
Što se tiče operacija, u Njemačkoj za par tjedana, dok se ne urade nalazi i ne isplanira.
Što se tiče izvoza:

unipolarni svet - Page 12 2

Danas Srbija najbolje posluje sa Njemačkom i ona je prva na listi izvoza, 2,7 milijardi, druga je Italija sa 1,5
Kina je na 6. mjestu sa 860 milijuna, Rusija iza toga sa 770 milijuna eura

u Becu je moj prijatelj cekao 6 meseci na operaciju bruha
vladimir
vladimir
Poručnik
Poručnik
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 1734
Član od: : 30.04.2023

Nazad na vrh Ići dole

unipolarni svet - Page 12 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od Pera 16.06.23 19:45

"Prednosti" socijalizovane zdravstvene zastite.
Ovdje socijalisti trube kako je zdravstveno osiguranje lose i kako su to druge razvijene zemlje uradile, ma sve k'o podmazano i ne kosta nista.
Ne znam kako je u Njemackoj, znam da je u Bosni moj zet umro (2012) jer je cek'o godinu dana da mu PIO odobri operaciju srca.
Znam isto tako da u "najgorem sistemu zdravstvenog osiguranja" ja odem kod doktora i pita me kad vam odgovara. Iskusio i u svojoj porodici a znam i dosta slucajeva iz blize okoline.
Pera
Pera
Glavni administrator
Glavni administrator
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 1382
Član od: : 30.04.2023
Lokacija : USA

Dario and Doktor Živago like this post

Nazad na vrh Ići dole

unipolarni svet - Page 12 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od Dario 16.06.23 19:58

Pera ::"Prednosti" socijalizovane zdravstvene zastite.
Ovdje socijalisti trube kako je zdravstveno osiguranje lose i kako su to druge razvijene zemlje uradile, ma sve k'o podmazano i ne kosta nista.
Ne znam kako je u Njemackoj, znam da je u Bosni moj zet umro (2012) jer je cek'o godinu dana da mu PIO odobri operaciju srca.
Znam isto tako da u "najgorem sistemu zdravstvenog osiguranja" ja odem kod doktora i pita me kad vam odgovara. Iskusio i u svojoj porodici a znam i dosta slucajeva iz blize okoline.

U Njemačkoj ima zakonsko i ima uz to privatno. Privatno je kao u Americi, oder kod doktora, platiš sve pa dobiješ od osiguranja novac nazad. Navodno imaš neke prednosti ako si privatno osiguran ali plus minus nije ništa. Inače je obavezno ga imati pa i ono zakonsko. Ako radiš, odbijaju ti od plaće, ako ne radiš ima neka pomoć (welfare) pa oni plaćaju to zakonsko a ako si privatnik onda 11% od prihoda. Liječnici su privatni kao i bolnice i oni bračunavaju sa osiguranjem. Prednost osiguranja je plaćaju ti više od godine 70% bolovanje ali ako si privatnik pa hoćeš manje plaćati onda prc, nema ništa ako nisi plaćao i dodatak za bolovanje. A privatnici ga rijetko plaćaju.
Inače, zdravstveno u Americi:

unipolarni svet - Page 12 1456866671-101-heisenberg-clothes-bb

Naravno, svaka zdravstvena zaštita zavisi koliko se plaća u sustav a danas su kase prazne

vladimir ::
u Becu je moj prijatelj cekao 6 meseci na operaciju bruha


Ne znam kod kojeg je liječnika to bio ili možda je bio neki zdravstveni razlog čekanju
U Njemačkoj gledaju te skrpiti što prije, poslati na rehabilitaciju i na posao, to je ideja i radi manje više. Dosta toga se danas radi ambulantno ili dođeš izjutra, laka operacija i sutradan izjutra ako si ok ideš doma i redovni pregledi kod tvog liječnika...
Dario
Dario
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 864
Član od: : 29.04.2023

Doktor Živago likes this post

Nazad na vrh Ići dole

unipolarni svet - Page 12 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od vladimir 16.06.23 20:04

MA momak je obisao sve bolnice u Becu i najkraci rok je bio 6 meseci. morao je napustiti posao ,radio je kao moler i prijaviti se na biro. ne dolazi se tako brzo kod hirurga osim ako nisi zivotno ugrozen. taj princip je i u Srbiji.
vladimir
vladimir
Poručnik
Poručnik
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 1734
Član od: : 30.04.2023

Nazad na vrh Ići dole

unipolarni svet - Page 12 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od Pera 16.06.23 20:17

Privatno je kao u Americi, oder kod doktora, platiš sve pa dobiješ od osiguranja novac nazad.

Ovdje plati osiguranje, tvoje je da platis svoj procenat od ukupnog racuna.
Koliko je to, zavisi od toga kakvo osiguranje (citaj: koliko uplacujes) imas.
Pera
Pera
Glavni administrator
Glavni administrator
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 1382
Član od: : 30.04.2023
Lokacija : USA

Doktor Živago likes this post

Nazad na vrh Ići dole

unipolarni svet - Page 12 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od Dario 16.06.23 22:12

Pera ::
Privatno je kao u Americi, oder kod doktora, platiš sve pa dobiješ od osiguranja novac nazad.

Ovdje plati osiguranje, tvoje je da platis svoj procenat od ukupnog racuna.
Koliko je to, zavisi od toga kakvo osiguranje (citaj: koliko uplacujes) imas.

Da, u Njemačkoj osiguranje pokriva sve, u Americi koliko para toliko muzike, kao uostalom osiguranja za druge stvari. Dobro, i u Njemačkoj krune, implantati i još ponešto se dobrim dijelom plaća, i lijekovi se doplaćuju kao i boravak u bolnici ali to je mali procent
Sad u Americi isto neke firme daju "benefits" pa osiguranje ima i ovo i ono, kako padne grah. Ujedno gomila varijanti, neke ne plaćaju očnog liječnika, neka varijanta isto sam plaćaš lijekove i slično. Kao osiguranje za kuću pa ako si osigurao protiv požara a dođe poplava prc...
Jedan prijatelj, Amerikanac mi je pričao, živi i Seattle i išao izvan grada biciklom pa ga pokupio neko noću i naravno, hit and run. Zvao naravno policiju, ovi ambulantu, u bolnicu na jedan dan i račun. Kaže on naivan, pa nisam ja kriv, kriv je onaj što me udario. Kažu, ti plaćaš račun kao pacijent a za troškove možeš tužiti počinioca na sudu.

vladimir ::MA  momak je obisao sve bolnice u Becu i najkraci rok je bio 6 meseci. morao je napustiti posao ,radio je kao moler i prijaviti se na biro. ne dolazi se tako brzo kod hirurga osim ako nisi zivotno ugrozen. taj princip je i u Srbiji.

Eto, valjda je u Austriji drugačije. Inače, ako nije radno sposoban što će na birou? Za to se ide na bolovanje...
Dario
Dario
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 864
Član od: : 29.04.2023

Doktor Živago likes this post

Nazad na vrh Ići dole

unipolarni svet - Page 12 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od vladimir 16.06.23 23:30

ko ce da te drzi 6 meseci na bolovanju + post opertcje vreme?
vladimir
vladimir
Poručnik
Poručnik
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 1734
Član od: : 30.04.2023

Nazad na vrh Ići dole

unipolarni svet - Page 12 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od Dario 16.06.23 23:46

vladimir ::ko ce da te drzi 6 meseci na bolovanju + post opertcje vreme?

U Austriji poslodavac plaća 6 tjedana bolovanje, nakon toga zdravstveno osiguranje do 52 tjedana. 13 mjeseci je više nego dovoljno
Dario
Dario
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 864
Član od: : 29.04.2023

Nazad na vrh Ići dole

unipolarni svet - Page 12 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od SveJug 17.06.23 7:46

U Svedsku poslodavac placa prvih 14 dana.
SveJug
SveJug
Poručnik
Poručnik
BOF
Bedž Osnivača Foruma
BZF150
Bedž zasluga za forum 150

Broj postova : 2008
Član od: : 29.04.2023

Nazad na vrh Ići dole

unipolarni svet - Page 12 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od arcibald01 17.06.23 11:20

Pri nas odsotnost od dela zaradi bolezni plača delodajalec za prvih 20 dni. Potem pa Zavod za zdravstveno zavarovanje. Zgornje meje za koriščenje bolniškega staleža pri nas ni. Menda imajo tako urejeno samo še v Bolgariji (ali Romuniji), ne vem točno.

In prihaja do zlorab, ko so posamezniki v bolniški tudi po 10 let ali več, ja prav ste prebrali 10 let ali več. In niso tako redki primeri ko posameznih iz sredstev zavoda za zdravstveno zavarovanje prejme 10 000 EUR ali več nadomestila, mesečno.

In ni politične volje, da bi se to spremenilo. Običajno so v bolniškem staležu samostojni podjetniki, nekoč smo jim rekli obrtniki, ali lastniki firm. In ni tako neobičajno, da ti isti ljudje svoje delo nemoteno opravljajo, ustvarjajo dobičke, ne plačajo pa nobenih dajatev (davkov, prispevkov, pa še delovna doba jim teče naprej).

In kakšna je sankcija, če takšnega dobijo pri delu? Praktično jih ni. najprej mu morajo dokazati, da je opravljal delo potem je to potrebno ugotoviti v upravnem postopku, izdati ustrezno upravno odločbo na podlagi katere mu lahko odvzamejo nadomestilo plače, samo za tisti dan, ko so ga dobili pri delu. Seveda se lahko na odločbo pritoži, vloži tožbo na upravno sodišče in postopek traja več let. Pred upravnimi sodišči upravni spori trajajo najmanj tri leta. In v teh postopkih, ki seveda stanejo, se zelo pogosto izkaže, da ta ista oseba sploh ni opravljala dela. Bil je v firmi samo na obisku. Potem pa še vloži odškodninsko tožbo. kršena je bila njegova čast in dobro ime. In kdo je sedaj tu nor.

Kot sem napisal, odvzame se lahko nadomestilo za tisti dan ko so ga dobili, vse ostalo pa ostane naprej isto kot prej. Še naprej je bolniškem staležu, še vedno prejema nadomestilo.

Tega včasih ni bilo. Ni bilo možno. Zato se naj nekateri, ki ves čas samo kritizirajo kako je vse nekoč bilo slabo, potem ko bodo to prebrali, zamislijo. In ugotovijo kje in kdaj in kaj je slabo.

In pričnejo kritizirati tam, kjer je to potrebno.
arcibald01
arcibald01
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 674
Član od: : 01.05.2023

Nazad na vrh Ići dole

unipolarni svet - Page 12 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od vladimir 17.06.23 14:15

izmena plana putujem sutra za keln
vladimir
vladimir
Poručnik
Poručnik
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 1734
Član od: : 30.04.2023

Dario, Doktor Živago and SveJug like this post

Nazad na vrh Ići dole

unipolarni svet - Page 12 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od SveJug 17.06.23 14:47

vladimir ::izmena plana putujem sutra za keln

Srecan put.
SveJug
SveJug
Poručnik
Poručnik
BOF
Bedž Osnivača Foruma
BZF150
Bedž zasluga za forum 150

Broj postova : 2008
Član od: : 29.04.2023

Dario and Doktor Živago like this post

Nazad na vrh Ići dole

unipolarni svet - Page 12 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od vladimir 17.06.23 14:52

SveJug ::
vladimir ::izmena plana putujem sutra za keln

Srecan put.
hvala prijatelju i svima ostalima koji mi daju podrsku
vladimir
vladimir
Poručnik
Poručnik
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 1734
Član od: : 30.04.2023

Goran9030 likes this post

Nazad na vrh Ići dole

unipolarni svet - Page 12 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od Doktor Živago 17.06.23 14:59

Sretan put i javi se sa vijestima kad budes mogao!
Doktor Živago
Doktor Živago
Administrators
Administrators
BZF150
Bedž zasluga za forum 150
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 5012
Član od: : 29.04.2023

vladimir likes this post

Nazad na vrh Ići dole

unipolarni svet - Page 12 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od sloba1 19.06.23 7:26

Senat SAD-a priprema novi Zakon o demokratiji na zapadnom Balkanu: Cilj je borba protiv ruskog uticaja -

unipolarni svet - Page 12 Hzcnoc10
sloba1
sloba1
Potporučnik
Potporučnik
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 1379
Član od: : 10.05.2023
Godine: : 61
Lokacija : Petrovaradin

Nazad na vrh Ići dole

unipolarni svet - Page 12 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od SveJug 19.06.23 14:12

sloba1 ::Senat SAD-a priprema novi Zakon o demokratiji na zapadnom Balkanu: Cilj je borba protiv ruskog uticaja -

unipolarni svet - Page 12 Hzcnoc10

Blago vama, brine i cini sve za vase dobro, to je iskren prijatelj.
SveJug
SveJug
Poručnik
Poručnik
BOF
Bedž Osnivača Foruma
BZF150
Bedž zasluga za forum 150

Broj postova : 2008
Član od: : 29.04.2023

Nazad na vrh Ići dole

unipolarni svet - Page 12 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od arcibald01 19.06.23 14:17

Ja iskren prijatelj, pa če je potrebno za demokracijo zrušiti oblast ali uničiti gospodarstvo.
arcibald01
arcibald01
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 674
Član od: : 01.05.2023

Nazad na vrh Ići dole

unipolarni svet - Page 12 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od Pera 19.06.23 14:29

Ja ne vidim u tome nista lose.
Da su sadasnji politicari na prostorima bivse nam zajednicke domovine pametni (pardon, rade za dobro naroda) iskoristili bi ovu krizu kao sto je birvaktile i "najveci sin naroda i narodnosti Jugoslavije" muz'o obadvije strane.
Na kartu "stabilizacionog faktora" slivali bi se krediti i investicije umjesto sto se kurce "buretom baruta".
A ako nastave ovi trendovi, ne treba niciji uticaj. Kad se sva mladost iseli, ekonomija ce se urusiti sama.
Pera
Pera
Glavni administrator
Glavni administrator
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 1382
Član od: : 30.04.2023
Lokacija : USA

Dario and Doktor Živago like this post

Nazad na vrh Ići dole

unipolarni svet - Page 12 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od arcibald01 19.06.23 14:38

Ja problem je v tem, da politiki delajo samo v svojo korist, dokler so na oblasti kradejo kolikor le morejo. Narod pa, kakor kje. Pa če na koncu naroda sploh ne bo več.
arcibald01
arcibald01
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BZF50
Bedž zasluga za Forum
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 674
Član od: : 01.05.2023

Doktor Živago likes this post

Nazad na vrh Ići dole

unipolarni svet - Page 12 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od Dario 19.06.23 15:41

Pera ::Ja ne vidim u tome nista lose.
Da su sadasnji politicari na prostorima bivse nam zajednicke domovine pametni (pardon, rade za dobro naroda) iskoristili bi ovu krizu kao sto je birvaktile i "najveci sin naroda i narodnosti Jugoslavije" muz'o obadvije strane.
Na kartu "stabilizacionog faktora" slivali bi se krediti i investicije umjesto sto se kurce "buretom baruta".
A ako nastave ovi trendovi, ne treba niciji uticaj. Kad se sva mladost iseli, ekonomija ce se urusiti sama.

Dok se slijevaju doznake iz inozemstva, dolaze neki ulagači, kaplju subvencije EU-a zašto mijenjati nešto kad ide ovako. Ako narod malo povikne baciti nacionalističku kartu i Soroša, to uvijek pali, oproban recept. I tako u nedogled. Ako na kraju sve pukne prodati što je ostalo Kinezima i to je to. A mi eto, malo Amerika, Njemačka, Švedska, Danska i tako to, tko se nije za stalno nastanio može i privremeno, može sve danas...
Dario
Dario
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 864
Član od: : 29.04.2023

Doktor Živago likes this post

Nazad na vrh Ići dole

unipolarni svet - Page 12 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od SveJug 19.06.23 20:54

Pera ::Ja ne vidim u tome nista lose.

Na kartu "stabilizacionog faktora" slivali bi se krediti i investicije umjesto sto se kurce "buretom baruta".


(Kako ja to tumacim)  Da se neko odrekne svog prijatelja, da bi neko drugi mu dao svoju podrsku i postao novi prijatelj iz nekog ekonoomskog intresa (uvalio mu nesto za NJEGOVO ekonomski intres ).

Rumuni i Bugari su veliki prijatelji nekih pa su i te kako odskocili od ranije (postali kapitalisticki robovi).
SveJug
SveJug
Poručnik
Poručnik
BOF
Bedž Osnivača Foruma
BZF150
Bedž zasluga za forum 150

Broj postova : 2008
Član od: : 29.04.2023

Nazad na vrh Ići dole

unipolarni svet - Page 12 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od Dario 19.06.23 21:12

Pa sad šta bi bila alternativa Rumunjima i Bugarima? Bez kapitalizma manje para a kad je manje para politika isto nije stabilna i tko bi tu još došao sa strane i ulagao. Danas ulagači dolaze jer je to ipak EU i postoje neki zakoni.
Dario
Dario
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
BOF
Bedž Osnivača Foruma

Broj postova : 864
Član od: : 29.04.2023

Nazad na vrh Ići dole

unipolarni svet - Page 12 Empty Re: unipolarni svet

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 12 od 40 Prethodni  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 26 ... 40  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu